Στα προημιτελικά η Γραμματικοπούλου, το πάλεψε η Χριστοφή

tn team Πέμπτη, 28 Απριλίου 2022 - 18:03

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου πήρε μια άνετη νίκη και πρόκριση για την προημιτελική φάση του τουρνουά των 25.000 δολαρίων στο Κάιρο. Εκτός προημιτελικών έμεινε η Ελένη Χριστοφή, η οποία πάλεψε για 3 ώρες απέναντι στη Νο.3 του ταμπλό, Selena Janicijevic.

Η Γραμματικοπούλου έκανε το 2 στα 2 στο τουρνουά του Καΐρου, κερδίζοντας σήμερα την προερχόμενη από τα προκριματικά, Antonia Schmidt, με 6-3, 6-0, σε 72 μόλις λεπτά.

Η 25χρονη Ελληνίδα, Νο.2 στο ταμπλο και Νο.183 στην παγκόσμια κατάταξη, πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα με break για να προηγηθεί με 2-0 και με 3-1. Η Γερμανίδα παίκτρια έμεινε κοντά στη Βαλεντίνη μέχρι το 4-3, η Ελληνίδα όμως κέρδισε τα 8 τελευταία games της αναμέτρησης και έφτασε χωρίς να προβληματιστεί στην πρόκριση.

Στα προημιτελικά της χωμάτινης διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων, η Βαλεντίνη θα αντιμετωπίσει την Πολωνή Weronika Falkowska, Νο.6 στο ταμπλό και Νο.385 στην παγκόσμια κατάταξη.

Πολύ καλό αγώνα έκανε και η Ελένη Χριστοφή, παρότι τελικά έμεινε εκτός 8άδας. Η 23χρονη Ελληνίδα τενίστρια ανασυγκροτήθηκε μετά από το bagel που υπέστη στο 1ο σετ και κοίταξε στα μάτια την Selena Janicijevic από τη Γαλλία, Νο.3 στο ταμπλό και Νο.373 στην παγκόσμια κατάταξη.

Παρότι απώλεσε προβάδισμα με 2-0 και με 4-2 στο 2ο σετ και έμεινε πίσω με 0-6, 4-5, η Χριστοφή κατάφερε να μείνει στο ματς και να κατακτήσει το σετ με 7-5. Έδωσε μάχη και στο 3ο σετ, στο οποίο επέστρεψε από το 2-4 και ισοφάρισε σε 4-4. Έχασε το κρίσιμο επόμενο game και τελικά υπέστη break στο 10ο game, για να χάσει το 3ο σετ με 6-4, έπειτα από 2 ώρες και 54 λεπτά συνολικού αγώνα.