Νέα πρόκριση σε κυρίως ταμπλό σε 60άρι η Ματούλα

Μάρθα Ματούλα
Μάρθα Ματούλα © Cesar Marteau
tn team Τρίτη, 09 Αυγούστου 2022 - 11:41

Η Μάρθα Ματούλα προκρίθηκε σε ακόμα ένα τουρνουά 60.000 δολαρίων στο κυρίως ταμπλό, στο San Bartolome de Tirajana της Ισπανίας, πετυχαίνοντας μια καθαρή νίκη επί της Ρουμάνας Maria Toma.

Η Ματούλα, η οποία ανέβηκε σε νέο career high, στο Νο.653 της παγκόσμιας κατάταξης αυτή την εβδομάδα, επιβλήθηκε της Ρουμάνας Toma, No.150 στην ITF και Νο.1194 στη WTA, με 6-2, 6-4, έπειτα από 1 ώρα και 41 λεπτά αγώνα

Η 25χρονη Ελληνίδα κέρδισε τα 4 τελευταία games στο 1ο σετ για να το κατακτήσει με 6-2. Στο 2ο σετ προηγήθηκε αρχικά με 3-1, αλλά η Toma την ισοφάρισε στο 3-3. Έκανε νέο break η Μάρθα και πέρασε μπροστά με 5-3, για να ολοκληρώσει τη νίκη της στο 10ο game, κάνοντας το 6-4.

Η Ματούλα θα παίξει σε κυρίως ταμπλό για 2ο συνεχόμενο τουρνουά 60.000 δολαρίων, μετά το τουρνουά του San Bartolome της Γκραν Κανάρια, όπου έφτασε μέχρι τη φάση των "16".

Στο San Bartolome de Tirajana πήρε την πρόκριση για τον 2ο γύρο με bye, όπου θα συναντήσει την Τετάρτη τη Ρωσίδα Polina Kudermetova, Νο.329 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, σε μια πολύ δύσκολη αποστολή.