"Λύγισε" η Λάκη στα προημιτελικά

Μιχαέλα Λάκη
Μιχαέλα Λάκη © tennisnews.gr
tn team Παρασκευή, 19 Αυγούστου 2022 - 17:31

Η Μιχαέλα Λάκη ολοκλήρωσε την πορεία της στο τουρνουά των 25.000 δολαρίων της Vrnjacka Banja στη Σερβία στην προημιτελική φάση, γνωρίζοντας την ήττα από την Evialina Laskevich.

Μετά από 2 ώρες μάχης, η Μιχαέλα έχασε στις λεπτομέρειες από τη Λευκορωσίδα αθλήτρια με 6-4, 7-6 (6) και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το Vrnjacka Banja Open στη Σερβία.

Η 17χρονη Ελληνίδα πέτυχε 4 νίκες αυτή την εβδομάδα στη σερβική πόλη, για τη χωμάτινη διοργάνωση των 25.000 δολαρίων. Στα προκριματικά κέρδισε τις Senka Deletic με 6-0, 6-1 και Dunja Maric με 6-3, 6-7 (2), 10-5.

Στη συνέχεια απέκλεισε για τον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό μια πρώην Top 100 παίκτρια, την Ivana Jorovic, με 6-2, 7-6 (6), ενώ στη φάση των "16" νίκησε και την ταλαντούχα Lola Radivojevic, με 6-4, 6-2.

Σήμερα ηττήθηκε από μια παίκτρια που επίσης ξεκίνησε από τα προκριματικά και είναι πολύ ταλαντούχα, μόλις 17 ετών. Η Λευκορωσίδα Laskevich κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα με 5-1 στο 1ο σετ και παρά την αντεπίθεση της Μιχαέλας το έκλεισε τελικά με 6-4.

Και στο 2ο σετ η Laskevich προηγήθηκε με 5-1. Αυτή τη φορά το comeback της Μιχαέλας πέτυχε, με την Ελληνίδα να κερδίζει 5 games στη σειρά και να παίρνει το προβάδισμα με 6-5.

Η Laskevich έστειλε το σετ στο tie-break, όπου η Λάκη είχε μια μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψει στο ματς, αλλά έχασε ένα set point στο 6-5. Η Λευκορωσίδα πήρε τους 3 επόμενους πόντους και τελικά επικράτησε με 8-6 στο tie-break, ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 1 ώρα και 57 λεπτά.