Καλή νίκη και 8άδα η Λάκη

tennisnews team Πέμπτη, 27 Ιουνίου 2024 - 17:30

Η Μιχαέλα Λάκη απέκλεισε τη Νο.8 του ταμπλό, Francesca Curmi, και προκρίθηκε στην τελική 8άδα της W35 διοργάνωσης της ITF στο Perigueux της Γαλλίας.

Η Μιχαέλα Λάκη έκανε πολύ καλό παιχνίδι και επιβλήθηκε της Μαλτέζας Francesca Curmi, Νο.338 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, με 6-4, 6-4.

Στο 1ο σετ η 19χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.543 στον κόσμο, πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα με 4-1 και δεν έχασε ποτέ το πάνω χέρι. Η Curmi έκανε το break back και μείωσε σε 5-4, όμως η Λάκη με νέο break έκλεισε το σετ στο 10ο game.

Στο 2ο σετ οι δυο παίκτριες πήγαιναν μαζί έως το 3-3, όμως η Λάκη πήρε ένα προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο για το 5-3 και τελικά "κλείδωσε" τη νίκη της ξανά στο 10ο game, έπειτα από 1 ώρα και 44 λεπτά.

Στα προημιτελικά της διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων της γαλλικής πόλης Perigueux, η Λάκη θα αντιμετωπίσει τη Ρωσίδα Alevtina Ibragimova, που είναι επίσης 19 ετών και βρίσκεται στο Νο.388 του κόσμου - αυτό είναι και το career high της, κάτι που υποδηλώνει το ότι διανύει πολύ καλή περίοδο.

H Λάκη πέτυχε και δεύτερη νίκη σήμερα, για το διπλό, όπου μαζί με τη Γαλλίδα Tiphanie Lemaitre κέρδισαν τη Γαλλίδα Sophia Biolay και την Ουκρανή Yana Mykytyn με 6-2, 6-3.