Εκτός 4άδας η Λάκη στο Perigueux

tennisnews team Παρασκευή, 28 Ιουνίου 2024 - 19:51

Η Μιχαέλα Λάκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων του Perigueux της Γαλλίας, όπου γνώρισε την ήττα από την Alevtina Ibragimova.

Μετά από 88 λεπτά αγώνα, η Ibragimova επικράτησε της Λάκη με 6-0, 6-4 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της δυνατής χωμάτινης διοργάνωσης του Perigueux.

Η Λάκη άργησε πολύ να μπει στο ματς και έχασε 10 συνεχόμενα games, μένοντας πίσω με 0-6, 0-4! Το πάλεψε όμως, απέφυγε τη συντριβή και κατάφερε να επιστρέψει από το 1-5 στο 2ο σετ, μειώνοντας σε 4-5!

Έσωσε και 2 match points σ' αυτό το διάστημα, στο 9ο game, όταν σέρβιρε στο 3-5. Δυστυχώς όμως η αντεπίθεση ξεκίνησε πολύ αργά και η Ibragimova τελικά έκλεισε την αναμέτρηση στο 10ο game, επιστρέφοντας από το 5-4, 0-15 και κάνοντας το τελικό 6-4.

Η 19χρονη Ελληνίδα, Νο.543 στην παγκόσμια κατάταξη, είχε μια καλή εβδομάδα στο Perigueux της Γαλλίας. Στον 1ο γύρο κέρδισε την Έλενα Κοροκοζίδη με 5-7, 7-6 (6), 6-1, σε έναν αγώνα που βρέθηκε 3 φορές σε απόσταση 2 πόντων από την ήττα, ενώ στον 2ο γύρο απέκλεισε τη Νο.8 του ταμπλό και Νο.338 στον κόσμο, Francesca Curmi, με 6-4, 6-4.

Στο διπλό η Λάκη και η Γαλλίδα Tiphanie Lemaitre είχαν κερδίσει χθες τις Sophia Biolay και Yana Mykytyn με 6-2, 6-3 και μπήκαν στα ημιτελικά, όμως δεν κατέβηκαν στον αγώνα τους με τις Γαλλίδες Emeline Dartron και Jenny Lim, No.2 στο ταμπλό, που μπήκαν με walkover στον τελικό.