Εκτός 16άδας η Λάκη στο Otocec

Μιχαέλα Λάκη
Μιχαέλα Λάκη © tennisnews.gr
tn team Πέμπτη, 29 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:31

H Μιχαέλα Λάκη ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στο τουρνουά 25.000 δολαρίων του Otocec στη Σλοβενία, καθώς ηττήθηκε από την Irina Khromacheva, Νο.252 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA.

Μια πολύ δύσκολη αποστολή είχε σήμερα στο κλαμπ Krka του Otocec της Σλοβενίας η Μιχαέλα Λάκη, η οποία γνώρισε την ήττα από τη Ρωσίδα Irina Khromacheva, Νο.3 στο ταμπλό της διοργάνωσης και Νο.252 στην παγκόσμια κατάταξη, με 6-2, 6-4.

Η 27χρονη Khromacheva μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κέρδισε τα 8 από τα 9 πρώτα games της αναμέτρησης, για να προηγηθεί με 6-1, 2-0. Η Λάκη κατάφερε να παλέψει το 2ο σετ και να επιστρέψει σ' αυτό, παίρνοντας ακόμα και προβάδισμα στο 4-3, η Ρωσίδα τενίστρια όμως έκανε ένα ακόμα break στο 9ο game και σέρβιρε για τη νίκη στο 10ο (6-4), ολοκληρώνοντας το ματς μετά από 90 λεπτά.

Θυμίζουμε πως η 17χρονη Ελληνίδα τενίστρια πέτυχε 3 νίκες αυτή την εβδομάδα στο χωμάτινο τουρνουά 25.000 δολαρίων της ITF, για να προκριθεί στο κυρίως ταμπλό.

Στον πρώτο της αγώνα είχε κερδίσει τη Σλοβένα Noka Juric με 6-1, 6-3. Στη συνέχεια απέκλεισε τη Σλοβάκα Irina Balus με 6-3, 6-2, ενώ στον τελευταίο προκριματικό γύρο επιβλήθηκε της Βόσνιας Sara Mikaca με 6-0, 6-3.