Μεγάλη νίκη και πρόκριση στο κυρίως ταμπλό για τη Λάκη

tn team Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2023 - 17:07

Η Μιχαέλα Λάκη απέκλεισε την Daniela Seguel από το Engie Open και προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων του Joue les Tours στη Γαλλία.

Για 2η συνεχόμενη μέρα η Μιχαέλα Λάκη βρέθηκε πίσω με σετ, αλλά κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να επικρατήσει της Daniela Seguel με 6-7 (2), 6-3, 10-7, για να πάρει την πρόκριση για το κυρίως ταμπλό της ITF διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων του Tours.

Η 17χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.15 στο ταμπλό των προκριματικών και Νο.593 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, έχασε ένα προβάδισμα με 5-2 στο 1ο σετ και βρέθηκε πίσω με 6-7 (2), 1-3 στα μέσα του 2ου, πολύ κοντά δηλαδή στον αποκλεισμό.

Κατάφερε ωστόσο να επιστρέψει και να κυριαρχήσει στο υπόλοιπο σετ, για να κερδίσει 5 games στη σειρά απέναντι στην 30χρονη Χιλιανή, No.6 στο ταμπλό, Νο.446 στην παγκόσμια κατάταξη και άλλοτε Νο.162 στη WTA.

Έστειλε την αναμέτρηση στο match tie-break, όπου κέρδισε 4 πόντους στη σειρά μετά το 6-7, για να ολοκληρώσει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη, έπειτα από 2 ώρες και 21 λεπτά αγώνα.

Θυμίζουμε πως και στον 1ο προκριματικό γύρο η Μιχαέλα είχε βρεθεί πίσω με σετ, αλλά κατάφερε να κερδίσει τη Γαλλίδα Diana Martynov με 4-6, 6-2, 10-7.