Καλή προσπάθεια για τη Λάκη στο Tours

tn team Τετάρτη, 01 Μαρτίου 2023 - 17:22

Μετά την είσοδό της στο κυρίως ταμπλό του 25αριού τουρνουά του Tours στη Γαλλία, η Μιχαέλα Λάκη κοίταξε στα μάτια σήμερα την Audrey Albie, Νο.5 στο ταμπλό και Νο.221 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, ηττήθηκε όμως σε ένα πολύ κλειστό ματς.

Για κάτι περισσότερο από 2 ώρες η Μιχαέλα Λάκη κατάφερε να σταθεί στο ίδιο επίπεδο με την έμπειρη 28χρονη Γαλλίδα, που διανύει την καλύτερη φάση της καριέρας της και βρίσκεται ψηλότερα από ποτέ στην κατάταξη, όμως η Albie ήταν εκείνη που πανηγύρισε τελευταία, παίρνοντας τη νίκη με 7-6 (3), 3-6, 6-3.

Η Λάκη έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει το 1ο σετ, καθώς είχε διπλό set point στο σερβίς της Γαλλίδας, στο 5-6, 15-40. Η τελευταία κατάφερε να στείλει το σετ στο tie-break και εκεί κέρδισε τους 6 από τους 7 τελευταίους πόντους, για να το κερδίσει με 7-3.

Η 17χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.589 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, ήταν καλύτερη στο 2ο σετ και προηγήθηκε με 4-2, για να διατηρηθεί μπροστά έως το τέλος και να το κλείσει στα 9 games.

Στο 3ο σετ όμως η Albie ήταν εκείνη που έκανε το break και μάλιστα από το 1ο game, για να προηγηθεί με 2-0. Η 28χρονη διατηρήθηκε μπροστά σε όλο το σετ και με νέο break στο 9ο game "κλείδωσε" τη νίκη της, έπειτα από 2 ώρες και 5 λεπτά παιχνιδιού.

Θυμίζουμε πως η Μιχαέλα είχε ξεκινήσει από τα προκριματικά την προσπάθειά της στο Engie Open, indoor τουρνουά που φιλοξενείται στο Joue Les Tours, κερδίζοντας τη Γαλλίδα Diana Martynov με 4-6, 6-2, 10-7, αλλά και τη Χιλιανή Daniela Seguel, Νο.442 στον κόσμο, με 6-7 (2), 6-3, 10-7.