Μεγάλη νίκη για τη Ματούλα στο Bastad

Μάρθα Ματούλα
tn team Πέμπτη, 11 Μαϊος 2023 - 16:06

Η Μάρθα Ματούλα έκανε το 2 στα 2 στο 25άρι του Bastad της Σουηδίας και με μια πολύ καλή νίκη, απέναντι στην Ισπανίδα Rosa Vicens Mas, No.2 στο ταμπλό και Νο.185 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA.

Η Ματούλα έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση και κέρδισε με εμφατικό τρόπο τη Vicens Mas, Νο.185 στον κόσμο, με 6-1, 6-3.

Η Ματούλα κέρδιζε σχεδόν κάθε κρίσιμο game την 1η ώρα του αγώνα και κατάφερε να πάρει ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα με 6-1, 2-0, κερδιζοντας τα 8 από τα 9 πρώτα games του αγώνα.

Η 22χρονη Ισπανίδα ισοφάρισε σε 2-2 και η Μάρθα κέρδισε ένα πολύ κρίσιμο game στη συνέχεια, επιστρέφοντας από το 15-30, για να προηγηθεί εκ νέου με break στο 3-2. Κράτησε το σερβίς της για το 4-2 και με νέο break στο 9ο game ολοκλήρωσε τον θρίαμβό της, έπειτα από 1 ώρα και 37 λεπτά αγώνα.

Ήταν η 2η νίκη της Ματούλα στο τουρνουά της Σουηδίας, που στον 1ο γύρο είχε επιστρέψει από σετ πίσω και είχε κερδίσει την Πολωνή Martyna Kubka με 1-6, 6-2, 6-1.

Στα προημιτελικά της χωμάτινης διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων της ITF, η 26χρονη Ελληνίδα θα αντιμετωπίσει την Γαλλίδα Alice Tubello, No.7 στο ταμπλό και Νο.342 στην παγκόσμια κατάταξη.

Η Ματούλα συνεχίζει και στο διπλό, όπου επίσης σήμερα κέρδισε μαζί με την Sandra Samir τις Σουηδέζες Tilde Jagare και Cornelia Kack με 6-0, 6-1. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσουν τις Martyna Kubka και Zhibek Kulambayeva, Νο.1 στο ταμπλό.