Καλή εμφάνιση, αλλά δεν συνεχίζει η Λάκη

Μιχαέλα Λάκη
tn team Τρίτη, 08 Αυγούστου 2023 - 12:11

Η Μιχαέλα Λάκη στάθηκε πολύ καλά απέναντι στην Julia Riera, Νο.143 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, δεν απέφυγε όμως την ήττα στον 1ο γύρο της διοργάνωσης των 80.000 δολαρίων της Μπραζίλια.

Η Μιχαέλα Λάκη γνώρισε την ήττα από την Αργεντίνα Julia Riera, No.2 στο ταμπλό και Νο.143 στον κόσμο, με 7-5, 6-3, έπειτα από ένα κλειστό ματς για τη διοργάνωση των 80.000 δολαρίων της Μπραζίλια στη Βραζιλία.

Η 18χρονη Ελληνίδα τενίστρια στάθηκε πολύ καλά, ειδικά στο 1ο σετ, στο οποίο αρχικά προηγήθηκε με 2-0 και αργότερα επέστρεψε από το 3-5, για να ισοφαρίσει σε 5-5.

Μετά από ένα γεμάτο game, στο οποίο είχε και game point για το υπέρ της 6-5, η Μιχαέλα τελικά έχασε το σερβίς της και αυτό ήταν αρκετό για να χάσει το 1ο σετ με 7-5.

Και στο 2ο σετ ξεκίνησε καλά η νεαρή Ελληνίδα τενίστρια, η οποία προηγήθηκε μέχρι και με 3-2. Η Riera όμως έκανε την αντεπίθεση στα επόμενα λεπτά, κέρδισε 4 games στη σειρά και ολοκλήρωσε τη νίκη της στο 9ο game, έπειτα από 1 ώρα και 33 λεπτά παιχνιδιού.

Στην Μπραζίλια βρίσκεται και η Δέσποινα Παπαμιχαήλ, η οποία είναι στο Νο.7 του ταμπλό και θα αντιμετωπίσει στον 1ο γύρο την Ιταλίδα qualifier, Miriana Tona.