Άψογος ο Tsonga, στα τρία σετ ο Thiem

tennisnews team Τετάρτη, 16 Μαρτίου 2016 - 16:13

Ο Jo-Wilfried Tsonga πραγματοποίησε ένα αψεγάδιαστο παιχνίδι και κέρδισε με 2-0 σετ τον Sam Querrey, για να κλείσει μια θέση στους "16" καλύτερους του Indian Wells. Επόμενος αντίπαλος για τον έμπειρο Γάλλο, θα είναι ο Dominic Thiem. Δείτε όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

O Tsonga δεν επέτρεψε στον Querrey να φτάσει σε break point σε ολόκληρο τον αγώνα και "έσπασε" μια φορά σε κάθε σετ τον Αμερικανό, για να τον κερδίσει "καθαρά" με 6-3, 6-4 σε 1 ώρα και 14 λεπτά αγώνα. Αυτή ήταν η 4η νίκη του Γάλλου με αντίπαλο τον Αμερικανό, σε 5 αναμετρήσεις (4-1).

O Tsonga προκρίθηκε για 5η φορά στον 4ο γύρο του Indian Wells Masters και πρώτη από το 2013, όταν είχε πραγματοποιήσει την καλύτερη πορεία του στην Καλιφόρνια, φτάνοντας μέχρι τα προημιτελικά.

Φέτος, ο 30χρονος Γάλλος θα διεκδικήσει την είσοδό του στα προημιτελικά με αντίπαλο τον πολύ δυνατό Dominic Thiem. Ο 22χρονος Αυστριακός πραγματοποιεί εντυπωσιακή χρονιά μέχρι στιγμής και δεν είναι τυχαία στο Νο3 της κατάταξης "Race to London".

Το αποδεικνύει και στο Indian Wells, όπου προκρίθηκε για πρώτη φορά στους "16" καλύτερους. Στον 3ο γύρο, κέρδισε τον Jack Sock με 7-5, 6-7 (5), 6-1, έπειτα από 2 ώρες και 14 λεπτά μάχης. Αυτή ήταν η 2η νίκη του με αντίπαλο τον Αμερικανό, σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Άλλη μια φορά έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν ο Tsonga με τον Thiem, το 2013 στη Βιέννη, με τον Γάλλο να παίρνει δύσκολα τη νίκη στο tie-break του 3ου σετ. Φέτος ο Αυστριακός είναι πολύ δυνατότερος παίκτης, έχοντας ήδη 22 νίκες σε 26 αναμετρήσεις στο 2016 (22-4).

Σε έναν άλλον αγώνα για τον 4ο γύρο του BNP Paribas Open, o John Isner θα αντιμετωπίσει τον Kei Nishikori. Ο Αμερικανός πέτυχε 15 άσους και κέρδισε τον Adrian Mannarino με 6-4, 7-6 (4). Θυμίζουμε πως νωρίτερα ο Nishikori είχε κλείσει τη θέση του στη 16άδα, επικρατώντας του Steve Johnson μετά από δύο tie-break.