290 Masters νίκες ο Nole (vid)

tennisnews team Παρασκευή, 29 Ιουλίου 2016 - 11:25

O Novak Djokovic δεν έχασε σετ ούτε από τον Radek Stepanek, για να φτάσει τις 290 νίκες σε όλες τις διοργανώσεις Masters 1000 και να προκριθεί στα προημιτελικά του Rogers Cup στο Τορόντο. Σήμερα, ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου θα αναζητήσει την 25η νίκη του απέναντι στον Tomas Berdych.

Απτόητος συνεχίζει την προσπάθειά του στο Masters του Καναδά ο Novak Djokovic, ο οποίος επιβλήθηκε του Radek Stepanek με 6-2, 6-4, τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-1, για να κλείσει με ένα νέο break το 1ο σετ στο 8ο game, για το 6-2. Στο 2ο σετ ο 37χρονος Stepanek, ο οποίος ξεκίνησε από τα προκριματικά και έφτασε μέχρι τους "16", έκανε break με το καλημέρα και προηγήθηκε με 2-0.

Ο Djokovic πάντως ισοφάρισε γρήγορα και ανταπεξήλθε από αυτή τη δοκιμασία που του έβαλε ο βετεράνος Τσέχος. Αργότερα ο Σέρβος έκανε ένα ακόμη break και τελικά ολοκλήρωσε στα δύο σετ την αποστολή του, έπειτα από 1 ώρα και 28 λεπτά αγώνα.

Αυτή ήταν η 48η νίκη για τον Djokovic στη φετινή σεζόν (48-4) και η 32η στο Rogers Cup (32-6), όπου έχει αναδειχθεί πρωταθλητής 3 φορές, το 2007, το 2011 και το 2012. Έφτασε επίσης τις 290 νίκες σε όλες τις Masters διοργανώσεις (290-60). Θυμίζουμε πως είναι ο κορυφαίος στην open era με 29 Masters τίτλους και διεκδικεί τον 30ό αυτή την εβδομάδα στο Τορόντο.

Στα προημιτελικά του Rogers Cup, απόψε στις 01:30 ώρα Ελλάδας (ξημερώματα Σαββάτου), ο Djokovic θα επιχειρήσει να κάνει ακόμα ένα βήμα για τον τίτλο του Rogers Cup, αντιμετωπίζοντας τον Tomas Berdych. Ο Nole προηγείται του Τσέχου με το εντυπωσιακό 24-2 στο head-2-head, ενώ μετράει 11 διαδοχικές νίκες!

Ο Berdych είχε αποκλείσει νωρίτερα τον προερχόμενο από τα προκριματικά Ryan Harrison, με 6-4, 6-7 (2), 6-4. Ο 30χρονος, Νο. 5 στο ταμπλό, έκανε σε γενικές γραμμές ένα καλό ματς, πέτυχε 19 άσους και δεν έχασε καμιά φορά το σερβίς του, σώζοντας το μοναδικό break point που αντιμετώπισε στο 3ο σετ.