Πήρε τη ρεβάνς ο Murray (vids)

Andy Murray
Andy Murray © Peter Staples/ATP Tour
tn team Τρίτη, 15 Φεβρουαρίου 2022 - 19:02

O Andy Murray πήρε τη ρεβάνς από τον Taro Daniel για την ήττα του στο Australian Open και κέρδισε εύκολα τον Ιάπωνα στην Ντόχα, για να προκριθεί στον 2ο γύρο του Qatar Open.

Καλό ποδαρικό πραγματοποίησε ο Andy Murray στην Ντόχα του Κατάρ, καθώς επιβλήθηκε του Taro Daniel με 6-2, 6-2 και προκρίθηκε στους "16" του Qatar Open.

Ο 34χρονος Βρετανός, ο οποίος έχει επιστρέψει από την προηγούμενη εβδομάδα στο Top 100, έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, κερδίζοντας τους 25 από τους 28 πόντους στα πρώτα του σερβίς και σερβίροντας με 70% ευστοχία στα πρώτα σερβίς (28/40).

Στο 1ο σετ "έσπασε" το σερβίς του Daniel στο 6ο (4-2) και στο 8ο game (6-2), ενώ στο 2ο σετ μπορεί να έμεινε πίσω με break, αλλά "έσπασε" άλλες 3 φορές το αντίπαλο σερβίς και κερδίζοντας τα 6 από τα 7 τελευταία games του αγώνα, "κλείδωσε" τη νίκη του σε 1 ώρα και 20 λεπτά.

Ο Murray πήρε και τη ρεβάνς από τον 29χρονο Ιάπωνα, από τον οποίο θυμίζουμε πως είχε ηττηθεί στο Australian Open με 3-0 σετ. Αυτή ήταν η 1η νίκη του στην Ντόχα από το 2017 και η 698η tour-level νίκη στην καριέρα του.

Στον 2ο γύρο του Qatar Open, o κάτοχος 3 Grand Slam τίτλων θα αντιμετωπίσει το Νο.2 του ταμπλό, Roberto Bautista Agut, που πέρασε με bye στους "16".