Ο Wawrinka κατατρόπωσε τον Murray (vid)

© FFT / Roland Garros
tn team Δευτέρα, 27 Μαϊος 2024 - 0:24

O Stan Wawrinka δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Andy Murray και τον "κατατρόπωσε" με 3-0 σετ, για να προκριθεί στον 2ο γύρο του Roland Garros.

Στο ντέρμπι των δυο βετεράνων, ο Wawrinka κυριάρχησε κατά κράτος και κέρδισε τον Murray με 6-4, 6-4, 6-2, για να πάρει μια άνετη πρόκριση για τον 2ο γύρο του Roland Garros.

Ο Wawrinka άνοιξε τον αγώνα με ένα break και προηγήθηκε με 2-0 στο 1ο σετ. Αφού έσβησε 2 break points στο 4ο game έφτασε στο 3-1 και μετά απ' αυτό δεν επέτρεψε ούτε ένα break point στον Murray!

Έκλεισε το 1ο σετ στο 10ο game, για να προηγηθεί με 3-1 στο 2ο σετ και με 4-0 στο 3ο, φτάνοντας χωρίς το παραμικρό πρόβλημα στην τελική επικράτηση, έπειτα από 2 ώρες και 19 λεπτά αγώνα.

O Wawrinka θα περιμένει την αναμέτρηση του Cameron Norrie με τον Pavel Kotov, που θα γίνει αύριο, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του.

Στον 2ο γύρο προκρίθηκε και ο Richard Gasquet, ένας άλλος βετεράνος του αθλήματος, που έκανε εντυπωσιακή πρεμιέρα και κέρδισε τον Borna Coric με 7-6 (5), 7-6 (2), 6-4.

Πρόωρα αποχαιρέτησε το Παρίσι ο Nicolas Jarry, που ηττήθηκε από τον Corentin Moutet με 6-2, 6-1, 3-6, 6-0. Τέλος, μεγάλη νίκη στα 5 σετ πήρε ο Kei Nishikori, που κέρδισε τον Gabriel Diallo με 7-5, 7-6 (3), 3-6, 1-6, 7-5.