Έσωσε 5 m.p. και μπήκε τελικό ο Murray (vids)

Andy Murray
Andy Murray © @qatartennis
tn team Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2023 - 19:08

Αρνήθηκε να χάσει ο Andy Murray, ο οποίος έσωσε 5 match points απέναντι στον Jiri Lehecka, τα 3 από αυτά στο αντίπαλο σερβίς, για να πάρει τελικά μια από τις σημαντικότερες νίκες του τα τελευταία χρόνια και να μπει στον τελικό της Ντόχας.

Ο Andy Murray προκρίθηκε στον πρώτο του τελικό από τον Ιούνιο του 2022, χάρη στη νίκη του με 6-0, 3-6, 7-6 (6) επί του Jiri Lehecka στην Ντόχα.

Για ακόμα μια φορά χρειάστηκε να δουλέψει πολύ σκληρά για να φτάσει στη νίκη ο 35χρονος Βρετανός, παρότι κέρδισε με bagel το 1ο σετ, στο οποίο ήταν άψογος και δεν έχασε ούτε ένα game.

Στο 2ο σετ έμεινε πίσω με break από νωρίς στο 0-3 και δεν μπόρεσε να επιστρέψει, παρότι είχε διπλή ευκαιρία για break back στο 4-2, 15-40. Ο Lehecka κράτησε το πάνω χέρι, έκανε το 5-2 και λίγο μετά έκλεισε και το σετ, στο 6-3.

Στο αποφασιστικό σετ ο 21χρονος Τσέχος προηγήθηκε με 4-2 και με 5-3, αγγίζοντας τη νίκη σε 5 περιπτώσεις. Πρώτα είχε 2 match points στο σερβίς του Murray για το 6-3, αλλά ο Βρετανός άντεξε και μείωσε σε 5-4.

Λίγο μετά, ο Lehecka προηγήθηκε με 5-4, 40-0 στο δικό του σερβίς, δεν μπόρεσε όμως ούτε τότε να κλείσει το παιχνίδι και το πλήρωσε πολύ ακριβά. Ο Murray με 5 διαδοχικούς κερδισμένους πόντους στο σερβίς του Τσέχου έκανε το break για το 5-5. Το σετ πήγε σε tie-break και εκεί ο Βρετανός προηγήθηκε με 5-4 και με 6-5, για να αξιοποιήσει το 2ο match point του τελικά και να κάνει το 8-6, ολοκληρώνοντας την τεράστια νίκη του σε 2 ώρες και 29 λεπτά.

Αυτός θα είναι ο 71ος τελικός στην σπουδαία καριέρα του Murray, που θα διεκδικήσει τον 47ο τίτλο του (46-24). Το 2022 είχε παίξει σε 2 τελικούς ο Βρετανός, επίσης σε 250άρια τουρνουά, στο Σίδνεϊ και στην Στουτγκάρδη, είχε ηττηθεί όμως και στους 2, από τους Aslan Karatsev και Matteo Berrettini αντίστοιχα.

Αύριο θα έχει σαφώς πολύ δύσκολο έργο, αφού θα αντιμετωπίσει το νικητή του άλλου ημιτελικού, μεταξύ του Daniil Medvedev και του Felix Auger-Aliassime. Αν κερδίσει όμως, θα είναι ο πρώτος του τίτλος από τον Οκτώβριο του 2019.