Στον τελικό της Βιέννης ο Sinner (vids)

© Erste Bank Open/martinsteiger.at
tn team Σάββατο, 28 Οκτωβρίου 2023 - 19:37

O Jannik Sinner πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Erste Bank Open στη Βιέννη, επικρατώντας με 2-0 σετ του Andrey Rublev.

Μετά από δυο πολύ κλειστά σετ, ο Sinner επιβλήθηκε του Rublev με 7-5, 7-6 (5) και πήρε την πρόκριση για τον τελικό στο 500άρι της Βιέννης.

Ο Sinner τελείωσε τον αγώνα με 10 άσους και κέρδισε τους 37 από τους 45 πόντους στα πρώτα του σερβίς. Στο 1ο σετ κατάφερε να ανατρέψει το 2-5, για να κερδίσει 5 games στη σειρά και να το κατακτήσει με 7-5.

Στο 2ο σετ ο Ιταλός έκανε το πρώτο break στο 9ο game και προηγήθηκε με 5-4, αλλά όταν σέρβιρε για τη νίκη στο 10ο game, o Rublev κατάφερε να κάνει το break back στην 4η ευκαιρία του και να ισοφαρίσει σε 5-5.

Με tie-break ολοκληρώθηκε το σετ και ο Sinner κατάφερε να το κερδίσει και να αποφύγει το 3o σετ, επιστρέφοντας μάλιστα από το 2-4, για να ολοκληρώσει τον ημιτελικό σε 1 ώρα και 49 λεπτά.

Ο Sinner θα παίξει για 13η φορά σε έναν τελικό στην καριέρα του και θα διεκδικήσει τον 10ο τίτλο του (9-3). Για φέτος θα είναι ο 6ος τελικός του, μετά από τους τίτλους που κέρδισε στο 1000άρι του Καναδά, στο 500άρι του Πεκίνου και στο 250άρι του Μονπελιέ, αλλά και τους χαμένους τελικούς στο 1000άρι του Μαϊάμι και στο 500άρι του Ρότερνταμ.

O Sinner θα αντιμετωπίσει τον Daniil Medvedev στον τελικό, που νωρίτερα κέρδισε τον Στέφανο Τσιτσιπά με 6-4, 7-6 (6). Θα είναι η 8η συνάντησή τους στο tour, με τον Medvedev να προηγείται με 6-1 στις νίκες. Η μοναδική νίκη του Sinner ήρθε στον πιο πρόσφατο αγώνα τους, που ήταν και ένας τελικός, στο Πεκίνο.

Ο τελικός του Erste Bank Open θα γίνει την Κυριακή, στις 15:00 ώρα Ελλάδας, και θα μεταδοθεί από το COSMOTE SPORT 6HD.