Στα 5 σετ Ruud και Rune, εκτός ο Khachanov (vids)

© Loic Wacziak / FFT
tn team Παρασκευή, 31 Μαϊος 2024 - 0:57

Oι Casper Ruud και Holger Rune αντιμετώπισαν μεγάλα προβλήματα στους αγώνες τους για τον 2ο γύρο του Roland Garros, κέρδισαν όμως στα 5 σετ και έμειναν στο ταμπλό. Αντίθετα, δεν θα συνεχίσει την πορεία του ο Karen Khachanov.

Ο Casper Ruud, φιναλίστ τα δυο προηγούμενα χρόνια στο Παρίσι, είχε μια πολύ δύσκολη αναμέτρηση με τον Alejandro Davidovich Fokina, στο τέλος όμως κατάφερε να την κερδίσει με 7-6 (5), 1-6, 6-3, 4-6, 6-3 και να προκριθεί στον 3ο γύρο του Roland Garros.

Εκεί θα συναντήσει ακόμα έναν δύσκολο αντίπαλο, τον Tomas Martin Etcheverry, που έχασε τα πρώτα 2 σετ από τον Arthur Rinderknech σήμερα, έμεινε όμως στο ματς και τελικά πήρε την πρόκριση με εγκατάλειψη του Γάλλου, που είχε τραυματισμό και πήρε μόνο ένα game στα 2 επόμενα σετ (3-6, 6-7, 6-1, 5-0).

Στα 5 σετ προκρίθηκε και ο Holger Rune, ο οποίος είδε το 2-0 σετ να γίνεται 2-2 και μάλιστα βρέθηκε να χάνει με 0-5 στο tie-break του 5ου σετ, κέρδισε όμως τους 10 από τους 12 τελευταίους πόντους της αναμέτρησης και επικράτησε του Flavio Cobolli με 6-4, 6-3, 3-6, 3-6, 7-6 (10-7).

Στον 3ο γύρο ο Δανός θα αντιμετωπίσει τον lucky loser Jozef Kovalik, που έκανε μια φοβερή ανατροπή και άφησε εκτός το Νο.18 του ταμπλό, Karen Khachanov, με 4-6, 4-6, 6-3, 6-3, 6-4!

Εκτός συνέχειας και ο Alexander Bublik, Νο.19 του ταμπλό, που ηττήθηκε από τον Jan-Lennard Struff με 6-2, 6-2, 6-3. Επόμενος αντίπαλος για τον Struff o Alex De Minaur, που και αυτός ξεπέρασε στα 3 σετ το εμπόδιο του Jaume Munar, με 7-5, 6-1, 6-4.

Σε άλλη μια αναμέτρηση των 5 σετ, ο Tomas Machac έκαμψε την αντίσταση του Mariano Navone, Νο.32 στο ταμπλό, με 6-2, 6-1, 3-6, 1-6, 6-1, και θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Daniil Medvedev.

Ο Lorenzo Musetti επιβλήθηκε του Gael Monfils με 7-5, 6-1, 6-4 και θα είναι ο αντίπαλος του Novak Djokovic στον 3ο γύρο, ενώ ο Tallon Griekspoor επικράτησε του Luciano Darderi με 7-6 (2), 6-3, 6-3 και θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Alexander Zverev.

Τέλος, ο Tommy Paul συνέτριψε μέσα σε 86 μόνο λεπτά τον Fabio Fognini με 6-1, 6-0, 6-2 και θα παίξει στον 3ο γύρο με τον Francisco Cerundolo, που κέρδισε τον Filip Misolic με 6-2, 7-6 (2), 6-0.