US Open: Το πρόγραμμα της Δευτέρας

 
Στέφανος Τσιτσιπάς (© Pete Staples/USTA)
Στέφανος Τσιτσιπάς (© Pete Staples/USTA) Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου (© Darren Carroll/USTA)
tennisnews team Δευτέρα, 30 Αυγούστου 2021 - 8:32

O πολυαναμενόμενος αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Andy Murray, το ντεμπούτο της Βαλεντίνης Γραμματικοπούλου σε Grand Slam, καθώς και οι πρεμιέρες των Daniil Medvedev, Νικ Κύργιου, Andrey Rublev, Naomi Osaka, Aryna Sabalenka και Simona Halep, περιλαμβάνονται στο σημερινό πρόγραμμα του US Open. Δείτε το αναλυτικά.

Ο αγώνας που ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της Δευτέρας, είναι αναμφίβολα η πρεμιέρα του Στέφανου Τσιτσιπά, που θα αντιμετωπίσει γύρω στις 21:00 ώρα Ελλάδας, στον δεύτερο αγώνα του Arthur Ashe Stadium, τον κάτοχο 3 Grand Slam τίτλων και πρώην Νο.1 του κόσμου, Andy Murray. Θα είναι η πρώτη συνάντηση των δυο τους σε επίσημη αναμέτρηση στο tour.

Το πρόγραμμα στο Arthur Ashe θα ανοίξει ένα πολύ δυνατό all-american ματς, ανάμεσα στην Madison Keys και στη Sloane Stephens, τις δυο φιναλίστ δηλαδή του US Open του 2017. Στις 02:30 τα ξημερώματα η περσινή πρωταθλήτρια Naomi Osaka θα αντιμετωπίσει τη Marie Bouzkova, ενώ θα ακολουθήσει η αναμέτρηση του Daniil Medvedev με τον Richard Gasquet.

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου θα πραγματοποιήσει το ντεμπούτο της σε κυρίως ταμπλό Grand Slam διοργάνωσης απέναντι στην 22χρονη Anna Blinkova από τη Ρωσία, Νο.83 στην παγκόσμια κατάταξη, στον τελευταίο αγώνα του Court 9, περίπου μια ώρα μετά τα μεσάνυκτα, ίσως και αργότερα, αναλόγως από το πως θα κυλήσουν και οι τρεις προηγούμενοι αγώνες.

Στο Louis Armstrong Stadium το φετινό τουρνουά θα ανοίξει με την πολύ μεγάλη αναμέτρηση της Garbine Muguruza με την Donna Vekic. Στο ίδιο γήπεδο, στο night session, θα γίνει ο αγώνας της Aryna Sabalenka με τη Nina Stojanovic και του Νικ Κύργιου με τον Roberto Bautista Agut.

Στο Grandstand θα αγωνιστεί η Simona Halep, στην πολύ δύσκολη πρεμιέρα της με την πρόσφατη πρωταθλήτρια του Μόντρεαλ, Camila Giorgi, καθώς και οι Andrey Rublev, Casper Ruud και Victoria Azarenka. Τέλος, στο Court 17 θα παίξουν οι Felix Auger-Aliassime, Angelique Kerber, Elina Svitolina και Frances Tiafoe.

Όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν στο Eurosport Player

Το πρόγραμμα της Δευτέρας (30/08):

Arthur Ashe Stadium (έναρξη πρώτου αγώνα 19:00)
1) Madison Keys v. Sloane Stephens
2) Andy Murray v. Stefanos Tsitsipas [3]

(όχι πριν τις 02:30)
3) Marie Bouzkova v. Naomi Osaka [3]
4) Richard Gasquet v. Daniil Medvedev [2]

Louis Armstrong Stadium (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Donna Vekic v. Garbine Muguruza [9]
2) John Isner [19] v. Brandon Nakashima
3) Magda Linette v. Coco Gauff [21]

(όχι πριν τις 02:00)
4) Nina Stojanovic v. Aryna Sabalenka [2]
5) Roberto Bautista Agut [18] v. Nick Kyrgios

Grandstand (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Camila Giorgi v. Simona Halep [2]
2) Andrey Rublev [5] v. Ivo Karlovic
3) Casper Ruud [8] v. Jo-Wilfried Tsonga
4) Victoria Azarenka [18] v. Tereza Martincova

Court 17 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Evgeny Donskoy v. Felix Auger-Aliassime [12]
2) Angelique Kerber [16] v. Dayana Yastremska
3) Elina Svitolina [5] v. Rebecca Marino
4) Frances Tiafoe v. Christopher Eubanks

Court 5 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Ricardas Berankis v. Diego Schwartzman [11]
2) Danielle Collins [26] v. Carla Suarez Navarro
3) Grigor Dimitrov [15] v. Sam Riffice
4) Emma Navarro v. Christina McHale

Court 10 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Thiago Monteiro v. Daniel Evans [24]
2) Heather Watson v. Kaja Juvan
3) Kristina Mladenovic v. Johanna Konta
4) Cameron Norrie [26] v. Carlos Alcaraz

Court 13 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Dusan Lajovic v. Benoit Paire
2) Marcos Giron v. Antoine Hoang
3) Alycia Parks v. Olga Danilovic
4) Elise Mertens [15] v. Rebecca Peterson

Court 4 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Yulia Putintseva v. Kaia Kanepi
2) Mikhail Kukushkin v. Pablo Andujar
3) Marketa Vondrousova v. Elena-Gabriela Ruse
4) Guido Pella v. Filip Krajinovic [32]

Court 6 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Feliciano Lopez v. Bernabe Zapata Miralles
2) Elena Rybakina [19] v. Aliaksandra Sasnovich
3) Ivana Jorovic v. Maria Osorio Serrano
4) Miomir Kecmanovic v. Arthur Rinderknech

Court 7 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Jiri Vesely v. Kevin Anderson
2) Marco Trungelliti v. Alejandro Davidovich Fokina [29]
3) Tsvetana Pironkova v. Daria Kasatkina [25]
4) Alize Cornet v. Ons Jabeur [20]

Court 8 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Mayar Sherif v. Anhelina Kalinina
2) Cristian Garin [16] v. Norbert Gombos
3) Alex Molcan v. Cem Ilkel

Court 9 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Peter Gojowczyk v. Ugo Humbert [23]
2) Pierre-Hugues Herbert v. Adrian Mannarino
3) Rebeka Masarova v. Ana Bogdan
4) Valentini Grammatikopoulou v. Anna Blinkova

Court 11 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Ann Li v. Kristina Kucova
2) Marin Cilic [30] v. Philipp Kohlschreiber
3) Barbora Krejcikova [8] v. Astra Sharma
4) Dominik Koepfer v. Quentin Halys

Court 12 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Facundo Bagnis v. Taro Daniel
2) Sara Errani v. Ekaterina Alexandrova [32]
3) Andrea Petkovic v. Irina-Camelia Begu
4) Kamil Majchrzak v. Emil Ruusuvuori

Court 14 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Leylah Fernandez v. Ana Konjuh
2) Pedro Martinez v. James Duckworth
3) Alexei Popyrin v. Radu Albot
4) Bernarda Pera v. Tamara Zidansek

Court 15 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Henri Laaksonen v. John Millman
2) Caroline Garcia v. Harriet Dart
3) Botic Van De Zandschulp v. Carlos Taberner
4) Jasmine Paolini v. Yaroslava Shvedova

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.