Μένει στο κυνήγι της κορυφής ο Alcaraz (vids)

Carlos Alcaraz
Carlos Alcaraz © Darren Carroll / USTA
tn team Πέμπτη, 01 Σεπτεμβρίου 2022 - 23:29

O Carlos Alcaraz απέκλεισε στα 3 σετ τον Federico Coria και μένει στο κυνήγι του Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης και του τίτλου στο US Open. Στον 3ο γύρο και οι Jannik Sinner και Andrey Rublev, εκτός ο Borna Coric.

O Alcaraz έκανε νέο πολύ καλό αγώνα και επιβλήθηκε του Coria με 6-2, 6-1, 7-5, για να εξασφαλίσει την είσοδό του στους "32" του US Open.

O 19χρονος Ισπανός, που εκτός από τον τίτλο διεκδικεί και το να γίνει ο νεότερος παίκτης που θα ανεβεί στο Νο.1 του κόσμου, έχασε μόλις 3 games στα πρώτα 2 σετ, ενώ στο 3ο σετ προηγήθηκε με 4-1.

Ο Coria δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να προσφέρει ένα πολύ ανταγωνιστικό 3ο σετ, αφού ισοφάρισε σε 4-4 και είχε 5 break points για να περάσει και μπροστά με 5-4. Ο Alcaraz έδειξε χαρακτήρα και κράτησε το σερβίς του σταματώντας την αντεπίθεση του Αργεντινού, για να κάνει ένα ακόμα break στο 12ο game και να πάρει και το 3ο σετ.

Στον 3ο γύρο του US Open, o Alcaraz θα αντιμετωπίσει τον Jenson Brooksby, που έβγαλε εκτός τον πρωταθλητή του Σινσινάτι, Borna Coric, κερδίζοντάς τον με 6-4, 7-6 (10), 6-1.

Χωρίς να χάσουν σετ μπήκαν στον 3ο γύρο και οι Jannik Sinner και Andrey Rublev. O Sinner επιβλήθηκε του Christopher Eubanks με 6-4, 7-6 (8), 6-2, ενώ ο Rublev απέκλεισε τον Soon-woo Kwon με 6-3, 6-0, 6-4.

Ο πρωταθλητής του 2014, Marin Cilic, συνεχίζει επίσης τις πολύ καλές εμφανίσεις του και νίκησε τον Albert Ramos-Vinolas με 6-3, 7-6 (4), 6-3. Επόμενος αντίπαλος για τον 33χρονο Κροάτη ο Daniel Evans, που επικράτησε του James Duckworth με 6-3, 6-2, 4-6, 6-4.