1ος τελικός σε 1000άρι μετά από 5 χρόνια η Garcia (vids)

© Jimmie48/WTA
tn team Κυριακή, 21 Αυγούστου 2022 - 3:24

Η Caroline Garcia κέρδισε την Aryna Sabalenka σε έναν αγώνα που διακόπηκε δυο φορές από τη βροχή, για να προκριθεί στον μεγαλύτερο τελικό της στην τελευταία πενταετία. Στον 40ό τελικό της καριέρας της προκρίθηκε η Petra Kvitova.

Σε έναν αγώνα που διακόπηκε 2 φορές από τη βροχή και ολοκληρώθηκε περίπου 6 ώρες μετά από την έναρξή του, η Caroline Garcia επικράτησε της Aryna Sabalenka με 6-2, 4-6, 6-1 και προκρίθηκε στον τελικό του Western & Southern Open στο Σινσινάτι.

Αυτός θα είναι ο μεγαλύτερος τελικός που θα παίξει η 28χρονη Γαλλίδα από το 2017, τη χρονιά που κέρδισε τους δυο σημαντικότερους τίτλους της καριέρας της στην Κίνα, στη Wuhan και στο Πεκίνο.

Η Garcia, η οποία έχει ξεκινήσει από τα προκριματικά την απίθανη πορεία της στο Σινσινάτι και είχε νικήσει και τη Μαρία Σάκκαρη στον 2ο γύρο, έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 4-1 στο 1ο σετ, το οποίο ολοκλήρωσε με νέο break στο 6-2.

Στο ξεκίνημα του 2ου σετ, στο 1-1, ο αγώνας διακόπηκε για πρώτη φορά εξαιτίας της βροχής και η διακοπή αυτή κράτησε γύρω στις 3 ώρες. H Sabalenka επέστρεψε στο ματς όταν συνεχίστηκε ο αγώνας και προηγήθηκε με 5-3, για να κερδίσει το 2ο σετ στο 10ο game.

Στο αποφασιστικό σετ η Garcia "χτύπησε" πρώτη και πέρασε μπορστά με break, πριν διακοπή για 2η φορά ο αγώνας, στο 3-1, 30-15 υπέρ της Γαλλίδας. Περίπου 40 λεπτά αργότερα το ματς συνεχίστηκε, με την Garcia να σβήνει ένα break point πριν φτάσει στο 4-1 και να κάνει νέο break στη συνέχεια για το 5-1. Στο 7o game η Garcia επέστρεψε και από το 0-40, για να κρατήσει ξανά το σερβίς της και να κάνει το τελικό 6-1 στο 3ο σετ.

Στον 3ο της τελικό σ' αυτή τη χρονιά, η Garcia θα αντιμετωπίσει την Petra Kvitova, που νωρίτερα κέρδισε την Madison Keys με 6-7 (6), 6-4, 6-3 και προκρίθηκε στον 40ό τελικό της καριέρας της - σημαντικότερο από το 2020.

Η Kvitova έχασε ένα πολύ κλειστό 1ο σετ στο tie-break, αλλά ήταν δυνατότερη στα δυο επόμενα. Προηγήθηκε με 5-2 στο 2ο σετ, το οποίο τελικά χρειάστηκε 10 games για να ολοκληρώσει, ενώ στο 3ο σετ έκανε break στο 1ο game και δεν έχασε ποτέ το πάνω χέρι, για να "σφραγίσει" τη νίκη με ένα νέο break στο 9ο game για το 6-3.