Το πρώτο βήμα στη Σεούλ η Γραμματικοπούλου

tn team Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2022 - 13:37

H Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου κέρδισε την άλλοτε Νο.100 στον κόσμο, Nadiia Kichenok, για να κάνει το πρώτο βήμα για την είσοδό της στο κυρίως ταμπλό της WTA 250 διοργάνωσης της Σεούλ.

Μια πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στην πρεμιέρα της στη Σεούλ η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, η οποία επικράτησε της 30χρονης Nadiia Kichenok με 7-5, 6-7 (3), 6-0 και πέρασε στον 2ο και τελευταίο προκριματικό γύρο του Korea Open.

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.194 στον κόσμο, έχασε ένα προβάδισμα με 5-3 στο 1ο σετ, όμως απάντησε άμεσα με νέο break για το 6-5 και με love service game έβαλε τέλος στο σετ, κάνοντας το 7-5.

Στο 2ο σετ η Βαλεντίνη απώλεσε ξανά ένα προβάδισμα με 5-3, αλλά αυτή τη φορά το πλήρωσε, παρότι έκανε ξανά break και σέρβιρε για τη νίκη στο 6-5. Η 30χρονη Ουκρανή, πρώην Top 100 παίκτρια, έκανε δεύτερο συνεχόμενο break και ισοφάρισε σε 6-6, για να ολοκληρώσει την ανατροπή του 2ου σετ στο tie-break, όπου επιβλήθηκε με 7-3.

Στο 3ο σετ ωστόσο η Γραμματικοπούλου κυριάρχησε κατά κράτος, κέρδισε και τα 6 games και έχασε μόλις 8 πόντους σε ολόκληρο το σετ, για να "σφραγίσει" με ένα bagel την πρόκρισή της στην επόμενη φάση, έπειτα από 2 ώρες και 8 λεπτά στο court.

Αύριο, η Βαλεντίνη θα αντιμετωπίσει την Ankita Raina από την Ινδία, Νο.12 στο ταμπλό και Νο.325 στην παγκόσμια κατάταξη (Νο.133 στα διπλά), για μια θέση στο κυρίως ταμπλό του 250αριού της Σεούλ.