Σημαντικότερος τίτλος καριέρας για την Tomljanovic

© Cristiano Andujar/MundoTenis Open
tn team Δευτέρα, 27 Νοεμβρίου 2023 - 10:36

H Ajla Tomljanovic συνεχίζει το πετυχημένο της comeback μετά τον τραυματισμό της και κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο μετά από 10 χρόνια και τον σημαντικότερο της καριέρας της, στο 125άρι της Φλοριανόπολις στη Βραζιλία.

Η Tomljanovic κέρδισε στον τελικό του WTA 125 MundoTenis Open την Martina Capurro με 6-1, 7-5 και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο 125άρι της Φλοριανόπολις, πιστοποιώντας με τον καλύτερο τρόπο πως έχει επανέλθει στο καλύτερό της επίπεδο.

Η 30χρονη Αυστραλή, παρότι έχει φτάσει έως το Νο.32 του κόσμου, έχει παίξει σε 4 τελικούς WTA τουρνουά και σε 3 προημιτελικούς σε Grand Slams, δεν είχε κερδίσει ποτέ τίτλο WTA στα μονά και αυτός ήταν ο 1ος της.

Ήταν επίσης ο 1ος τίτλος της από το 2013, όταν κέρδισε το 50άρι του Dothan στις Ηνωμένες Πολιτείες. Δεν είχε κερδίσει μεγαλύτερο τίτλο από 50άρι, αφού έχασε σε δυο τελικούς σε 100άρια τουρνουά και σε 4 τελικούς σε 250άρια.

Την περασμένη εβδομάδα, στο χωμάτινο τουρνουά της Φλοριανόπολις, η Tomljanovic χρειάστηκε να βγει κερδισμένη από δυο μεγάλες μονομαχίες στους πρώτους γύρους, σε δυο παιχνίδια που κυνηγούσε στο σκορ.

Στον 1ο γύρο κέρδισε τη Γαλλίδα Fiona Ferro με 6-7 (5), 7-5, 6-3 και στον 2ο γύρο την Τουρκάλα Ipek Oz με 5-7, 7-6 (6), 7-5. Στη συνέχεια δεν έχασε άλλο σετ, κερδίζοντας στα προημιτελικά τη Ρουμάνα Miriam Bulgaru με 7-6 (5), 6-2 και στα ημιτελικά τη Μεξικανή Renata Zarazua με 6-1, 6-1.

Στον τελικό με την Capurro, Νο.153 στον κόσμο, πήρε ένα προβάδισμα με 6-1, 4-2, αλλά στο 2ο σετ η Αργεντίνα τενίστρια το πάλεψε και της έκανε δύσκολη τη ζωή. Τελικά, μετά το 3ο break που έκανε στο σετ, η Tomljanovic κατάφερε να το κλείσει στο 7-5 και να ολοκληρώσει τον αγώνα, σε 1 ώρα και 48 λεπτά.