Επιστροφή στη 16άδα της Ρώμης για τη Σάκκαρη (vids)

© Jimmie48/WTA
tennisnews team Κυριακή, 12 Μαϊος 2024 - 13:57

Μετά από μεγάλη μάχη στο 1ο σετ, η Μαρία Σάκκαρη έλυσε το γρίφο της Anhelina Kalinina και έκανε το 2 στα 2 στη Ρώμη, για να προκριθεί στις "16" καλύτερες του Internazionali BNL d' Italia.

Mετά από 2 χρόνια, η Μαρία Σάκκαρη επέστρεψε στον 4ο γύρο του Internazionali BNL d' Italia, καθώς βρήκε και σήμερα τρόπο να ξεπεράσει τις δυσκολίες και να πάρει τη νίκη απέναντι στη Νο.30 του ταμπλό, Anhelina Kalinina, με 7-6 (4), 6-0.

Το 1ο σετ θα μπορούσε να είναι από μόνο του ένας ολόκληρος αγώνας, αφού είχε διάρκεια 77 λεπτά και παίχτηκαν σχεδόν 100 πόντοι, 98 για την ακρίβεια, με τη Σάκκαρη να κερδίζει μόλις 2 παραπάνω από την Kalinina (50-48).

Αν και έκανε πολλά λάθη (24 έναντι 11 της αντιπάλου της), η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε να βγει ζωντανή απ' αυτό το σετ, στο οποίο είχε βρεθεί πίσω με break στο 7ο game με 3-4, αλλά απάντησε στο αμέσως επόμενο, ισοφαρίζοντας σε 4-4.

Στο 9ο game ήρθε αντιμέτωπη 3 φορές με break point, αλλά βρήκε και τις 3 τρεις τον τρόπο να αποφύγει το break και να κρατήσει το σερβίς της, για το υπέρ της 5-4.

Στο 12ο game ήταν η σειρά της Kalinina να βγει από τη δύσκολη θέση, με την Ουκρανή να επιστρέφει από το 5-6, 15-40 και να σβήνει συνολικά 3 break points, για να στείλει το σετ στο tie-break.

Εκεί η Kalinina προηγήθηκε με 3-1 και με 4-2, η Σάκκαρη ως κέρδισε 5 πόντους στη σειρά και επιβλήθηκε με 7-4, για να ολοκληρώσει αυτό το μαραθώνιο 1ο σετ σε 1 ώρα και 17 λεπτά.

Η Σάκκαρη, η οποία είχε πολλά παραπάνω λάθη αλλά φυσικά ήταν και η παίκτρια που αναγκαζόταν να ρισκάρει περισσότερο στο ματς - γι' αυτό είχε και υπερδιπλάσιους winners από την Ουκρανή.

Στο 2ο σετ τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά, με την 28χρονη Ελληνίδα τενίστρια να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της και να κυριαρχεί κατά κράτος, κερδίζοντας όλα τα games.

Η Kalinina αντίθετα δεν μπορούσε να διατηρήσει το ίδιο επίπεδο που είχε στο 1ο σετ κι έτσι σε μισή μόλις ώρα η πρωταθλήτριά μας πήρε το σετ με bagel, ολοκληρώνοντας παράλληλα την αναμέτρηση σε 1 ώρα και 50 λεπτά συνολικού αγώνα.

Στο τέλος, η Σάκκαρη ολοκλήρωσε το ματς με 27 winners και 28 αβίαστα λάθη, έναντι μόλις 8 winners και 19 λάθη της Ουκρανής. Στο 2ο σετ η Ελληνίδα είχε μόνο 4 λάθη και 13 winners!

Με το 2 στα 2 στη φετινή διοργάνωση η Σάκκαρη θα επιστρέψει στη 16άδα του χωμάτινου 1000αριού, όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Victoria Azarenka και Mayar Sherif.

Αυτή ήταν η 12η νίκη για την Ελληνίδα τενίστρια στο Foro Italico της Ρώμης (12-5), όπου ήταν ημιφιναλίστ το 2019. Παράλληλα έφτασε τις 19 νίκες στη φετινή σεζόν (19-8).