Με Azarenka η Σάκκαρη στον 4ο γύρο (vid)

© Jimmie48/WTA
tn team Κυριακή, 12 Μαϊος 2024 - 21:39

Τη Victoria Azarenka θα βρει μπροστά της στον 4ο γύρο της Ρώμης η Μαρία Σάκκαρη.

Η Azarenka δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να υπερκεράσει το υψηλό εμπόδιο της Mayar Sherif με 6-2, 6-7 (6), 6-3 και να πάρει την πρόκριση για τον 4ο γύρο του Internazionali BNL d' Italia.

Πάλεψε για να αποφύγει το 3ο σετ η Azarenka, επιστρέφοντας από το 1-5 στο 2ο σετ, για να ισοφαρίσει σε 5-5. Στο 5-6, 30-40 έσωσε και ένα set point, για να στείλει το σετ στο tie-break, εκεί όπου επέστρεψε για μια ακόμα φορά από το 3-6 και ισοφάρισε σε 6-6. Τελικά όμως παρόλες τις προσπάθειές της, η Sherif έκλεισε το σετ με 8-6 στο tie-break, στο 5ο της set point συνολικά!

Έμεινε δυνατή παρόλα αυτά η 34χρονη Λευκορωσίδα, η οποία πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα με 3-0 στο αποφασιστικό σετ και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, για να το κλείσει στο 9ο game σε 2 ώρες και 54 λεπτά συνολικού παιχνιδιού.

Η Azarenka, Νο.24 στον κόσμο και πρώην Νο.1, θα παίξει με τη Σάκκαρη για 3η φορά και θα προσπαθήσει να παραμείνει αήττητη κόντρα στην Ελληνίδα, την οποία είχε κερδίσει και στις 2 προηγούμενες συναντήσεις τους. Ήταν βέβαια και οι δυο αρκετό καιρό πριν, η 1η στην Οστράβα τον Οκτώβριο του 2020 και η δεύτερη στο Μόντρεαλ τον Αύγουστο του 2021. Επίσης, δεν έχουν παίξει καμία φορά στο χώμα.

Ο αγώνας θα γίνει αύριο το βράδυ, γύρω στις 20:00 ώρα Ελλάδας, και θα μεταδοθεί από το Novasports6HD.