Προκρίθηκε στα πλέι-οφ του WG II η Κύπρος (pics)

Λευτέρης Νέος & Σέργης Κυρατζής
tn team Παρασκευή, 18 Ιουνίου 2021 - 19:15

Χωρίς να χάσει ούτε ένα παιχνίδι το τελευταίο διήμερο στην Herodotou Tennis Academy της Λάρνακας, η Εθνική Ανδρών της Κύπρου πήρε την πρόκριση για τα πλέι-οφ του World Group II του Davis Cup.

Η Κύπρος ήταν η καλύτερη ομάδα του πρώτου γκρουπ της 3ης κατηγορίας της Ευρωπαϊκής ζώνης του Davis Cup, που πραγματοποιήθηκε αυτή την εβδομάδα στην Herodotou Tennis Academy της Λάρνακας.

Σ' αυτόν τον όμιλο ήταν μόνο 3 ομάδες, καθώς το Λιχτενστάιν αποσύρθηκε, με την Κύπρο να παίρνει άνετα την 1η θέση και την πρόκριση στα πλέι-οφ της 2ης κατηγορίας του World Group για το 2022.

Χθες, το συγκρότημα του Δημήτρη Ηροδότου επιβλήθηκε της Ισλανδίας με 3-0, ενώ με το ίδιο αποτέλεσμα κέρδισε και σήμερα τη Γεωργία, για να πάρει με χαρακτηριστική άνεση την πρόκριση.

Στον δεύτερο όμιλο της κατηγορίας, το Μονακό πήρε την 1η θέση και το δεύτερο εισιτήριο της πρόκρισης. Το τρίτο και τελευταίο εισιτήριο θα διεκδικήσουν η Γεωργία και η Ιρλανδία, που βγήκαν δεύτερες στους ομίλους τους.

Αγώνα στα νοκ άουτ θα δώσει και η Κύπρος, που θα διεκδικήσει την 1η θέση στο τουρνουά αντιμετωπίζοντας αύριο το Μονακό. Με την 1η θέση θα κερδίσει περισσότερους βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη και ενδεχομένως ένα καλύτερο πλασάρισμα στα πλέι-οφ του 2022.