Ήττα "στα σημεία" για τον Σακελλαρίδη

tn team Σάββατο, 10 Δεκεμβρίου 2022 - 11:11

Ο Στέφανος Σακελλαρίδης ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Ισπανό Daniel Rincon, Νο.4 στο ταμπλό της διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων της Τρνάβα, ολοκληρώνοντας την πολύ καλή του εβδομάδα στην προημιτελική φάση.

Ο Σακελλαρίδης δεν τα κατάφερε στη χθεσινή του μάχη με τον Daniel Rincon, Νο.4 στο ταμπλό της Τρνάβα και Νο.481 στην παγκόσμια κατάταξη της ATP, γνωρίζοντας την ήττα με 6-4, 7-6 (3), σε έναν αγώνα που ξεπέρασε τις 2 ώρες σε διάρκεια.

Και τα δυο σετ ήταν πολύ κλειστά, με τον 18χρονο Έλληνα τενίστα, Νο.887 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ και Νο.1 στην κατάταξη της ITF, να είναι μπροστά μέχρι και το 4-3 στο 1ο σετ. Στο 8ο game ήταν στο 30-30, όμως ο Rincon κράτησε το σερβίς του σε εκείνη την κρίσιμη στιγμή. Στη συνέχεια ο Ισπανός έκανε το break, σε ένα game που ο Στέφανος είχε προηγηθεί με 30-15, ενώ στο 10ο game ολοκλήρωσε το σετ για το 6-4, σε ακόμα ένα service game του που πέρασε από το 30-30.

Στο 2ο σετ ο Rincon προηγήθηκε με 3-1 και με 4-2, αλλά ο Σακελλαρίδης συνέχισε να παλεύει πεισματικά και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 4-4. Προγήθηκε χάρη στο σερβίς του με 5-4 και με 6-5, ο Ισπανός όμως ήταν ψύχραιμος και τις 2 φορές που σέρβιρε για την παραμονή του στο σετ. Στο tie-break οι δυο παίκτες ήταν κοντά μέχρι το 3-3, ο Rincon όμως κέρδισε τους 4 επόμενους πόντους και έβαλε τέλος στο ματς, σε 2 ώρες και 3 λεπτά αγώνα.

Ήταν μια πολύ καλή εβδομάδα για τον νεαρό Έλληνα τενίστα, στην indoor διοργάνωση των 15.000 δολαρίων της ITF. Θυμίζουμε πως είχε ξεκινήσει από τα προκριματικά την προσπάθειά του, κερδίζοντας εκεί τον Αμερικανό Eric Morris με 6-2, 6-1 και τον Σλοβάκο Tomas Lanik με 7-6 (4), 6-3.

Στη συνέχεια απέκλεισε για το κυρίως ταμπλό τον Βρετανό Harry Wendelken, Νο.6 στο ταμπλό και Νο.528 στην παγκόσμια κατάταξη, με 4-6, 6-3, 6-4, ενώ στον 2ο γύρο πέτυχε μια ακόμα ανατροπή, ενάντια στον επίσης qualifier Daniel Siniakov από την Τσεχία, με 0-6, 6-3, 6-2.