Πρωταθλητές Lee και Geng στο IMG Future Stars

tn team Κυριακή, 01 Μαϊος 2022 - 14:05

Ο Jordan Lee και η Joyce Geng αναδείχθηκαν πρωταθλητές στο IMG Future Stars, που ολοκληρώθηκε με επιτυχία στο ΤΑΤΟΪ Club.

Ολοκληρώθηκε σήμερα το σπουδαίο τουρνουά που φιλοξενήθηκε στο ΤΑΤΟΪ Club, IMG Future Stars, στο οποίο συμμετείχαν 48 κορυφαίοι αθλητές και αθλήτριες στην κατηγορία των 12 ετών απ' όλο τον κόσμο.

Στον τελικό των αγοριών, νικητής αναδείχθηκε ο Aμερικανός Jordan Lee, ο οποίος κέρδισε τον Alexander Kunitsyn από τη Ρωσία με 6-2, 6-1.

Στα κορίτσια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Joyce Geng από τον Καναδά, η οποία επικράτησε στον τελικό της Ksenia Ruchkina από τη Ρωσία με 6-3, 6-2.

Θυμίζουμε πως στο μεγάλο event που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της IMG, συμμετείχαν και τρεις αθλητές από τη χώρα μας.

Ο Ράφα Παγώνης, o οποίος προπονείται με τον Παντελή Μοσχούτη, έφτασε μέχρι την ημιτελική φάση του τουρνουά, πετυχαίνοντας 3 νίκες. Ήταν μάλιστα ο μόνος παίκτης στο τουρνουά σε αγόρια και κορίτσια που είναι γεννημένος το 2011 και μπήκε στη νοκ άουτ φάση.

Ράφα Παγώνης - Alexander Kunitsyn 2-6, 1-6

Στα νοκ άουτ μπήκε και η Λυδία Παναγιωτίδου, η οποία πήρε την 1η θέση στον όμιλό της και έφτασε μέχρι τα προημιτελικά. Η αθλήτρια του Ο.Α. Θεσσαλονίκης, η οποία έχει ξεχωρίσει στην κατηγορία των 12 ετών στα εγχώρια τουρνουά, προπονείται με τη Μαρία Παυλίδου και τον Σάββα Παναγιωτίδη.

Οι αγώνες της Λυδίας Παναγιωτίδου στο τουρνουά:

Λυδία Παναγιωτίδου - Isabella Angelina Abendroth 6-1, 5-7, 4-6
Λυδία Παναγιωτίδου - Grace Bernstein 6-4, 6-0

Λυδία Παναγιωτίδου - Jana Kovackova 1-6, 1-6

Τέλος, ο Αλέξανδρος Αυγέρης συμμετείχε επίσης στο τουρνουά και αποκλείστηκε στη φάση των ομίλων, αλλά προκρίθηκε μέχρι τα προημιτελικά του consolation ταμπλό. Ο αθλητής του Α.Ο.Α Αμπελ. Μελεμένης είναι στο Νο.1 της χώρας μας στην κατάταξη της κατηγορίας των 12 ετών.