Tο σήκωσε ο Λοϊζάς στη Λευκωσία

Ανδρέας Λοϊζάς
tn team Κυριακή, 26 Μαρτίου 2023 - 15:03

Ο Ανδρέας Λοϊζάς ολοκλήρωσε την εκπληκτική εβδομάδα του στη Λευκωσία με νίκη στον τελικό του Aphrodite Cup και την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της καριέρας του στα μονά σε διοργάνωση της ITF.

Ο 16χρονος Έλληνες τενίστας επικράτησε στον σημερινό τελικό του Aphrodite Cup στο Nicosia Field Club του Ιταλού Guglielmo Verdese με 7-6 (3), 6-0 και αναδείχθηκε πρωταθλητής στο τουρνουά της J60 κατηγορίας της ITF στη Λευκωσία.

Ήταν ο 1ος τίτλος στο ITF Juniors Tour για τον Λοϊζά στα μονά, που έχει κερδίσει και άλλους 2 τίτλους στα διπλά, το 2022 στο J5 της Μυτιλήνης με τον Νίκο Μπακιρτζή και το 2023 στο J60 (πρώην J4) του Βελιγραδίου με τον Στέφανο Πουρναρόπουλο.

Είχε μια φανταστική εβδομάδα ο αθλητής του Ο.Α. Αθηνών, Νο.2 στην Ελλάδα στα 18άρια και Νο.344 στην παγκόσμια κατάταξη U18, που είχε κερδίσει στον 1ο γύρο του τουρνουά τον Γερμανό Carl Labitzke με 6-0, 6-4.

Στον 2ο γύρο απέκλεισε τον Ηρακλή Καλάνοφ με 6-0, 6-2, ενώ στα προημιτελικά επικράτησε του Ρουμάνου Filip Gabriel Bara, με 6-4, 5-7, 7-5. Στα ημιτελικά κέρδισε τον Ρώσο Ivan Gretskiy με 6-4, 2-6, 6-3, σε ακόμα ένα δύσκολο ματς.

Στα διπλά έφτασε μέχρι τον τελικό μαζί με τον Νίκο Μπακιρτζή, όπου ηττήθηκαν χθες σε ένα πολύ κλειστό ματς από τους Ούγγρους David Bakonyi και Adam Jilly, με 4-6, 6-3, 11-13.