Τη 2η θέση η Ματούλα στο Erwitte

tn team Κυριακή, 21 Αυγούστου 2022 - 18:57

Τη 2η θέση κατέλαβε η Μάρθα Ματούλα στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Erwitte στη Γερμανία, μετά από έναν πολύ κλειστό τελικό.

Μετά από μια μεγάλη μάχη, η Μάρθα Ματούλα αν και προηγήθηκε με σετ γνώρισε τελικά την ήττα από τη Γερμανίδα Julia Middendorf, No.2 στο ταμπλό και Νο.552 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, με 3-6, 6-3, 6-4.

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.4 στο ταμπλό και Νο.603 στον κόσμο, ξεκίνησε καλύτερα στον τελικό και προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1. Η 19χρονη Γερμανίδα ισοφάρισε σε 3-3, αλλά η Μάρθα κέρδισε τα τρία επόμενα games και πήρε το 1ο σετ.

Η Middendorf ήταν καλύτερη στη συνέχεια και πήρε από νωρίς τον έλεγχο τόσο στο 2ο, όσο και στο 3ο σετ, χάρη σε γρήγορα break. Η Ελληνίδα παίκτρια πάλεψε μέχρι το τέλος, κατάφερε να μειώσει από το 5-2 σε 5-4 στο τελευταίο σετ, αλλά υπέστη νέο break στο 10ο game και τελικά έχασε το παιχνίδι, σε 1 ώρα και 56 λεπτά.

Ήταν μια πολύ καλή εβδομάδα για τη Ματούλα, που πέτυχε 4 νίκες απέναντι σε δύσκολες αντίπαλες. Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει την Ισραηλινή Vlada Ekshibarova με 6-3, 6-2, ενώ στον 2ο γύρο κέρδισε μια ακόμα πολύ έμπειρη παίκτρια, τη Γερμανίδα Anne Schaefer, με 7-5, 6-4. Στα προημιτελικά απέκλεισε την επίσης Γερμανίδα Katharina Hering με 6-4, 6-0, ενώ στα ημιτελικά έβγαλε εκτός την κορυφαία του ταμπλό και Νο.471 στον κόσμο, Chiara Scholl, με 6-0, 2-6, 6-2.