Μπήκε τελικό η Λάκη

tn team Σάββατο, 13 Μαϊος 2023 - 15:35

Η Μιχαέλα Λάκη κέρδισε και την Evialina Laskevich, έκανε το 4 στα 4 στο Kursumlijska Banja της Σερβίας και προκρίθηκε σε ακόμα έναν τελικό σε διοργάνωση 15.000 δολαρίων της ITF.

Η Μιχαέλα Λάκη επικράτησε της Evialina Laskevich με 7-5, 6-3 και μπήκε στον τελικό του χωμάτινου τουρνουά των 15.000 δολαρίων της ITF.

Η 18χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.1 στο ταμπλό και Νο.577 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, απώλεσε ένα προβάδισμα με 5-2 στο 1ο σετ, αλλά έκανε το καθοριστικό break στο 12ο game και πήρε το 1ο σετ με 7-5.

Και στο 2ο σετ πήρε από νωρίς προβάδισμα με break η Ελληνίδα τενίστρια, που προηγήθηκε με 4-1 και αυτή τη φορά δεν κοίταξε πίσω της, για να κλείσει στο 9ο game το σετ, σε 1 ώρα και 38 λεπτά αγώνα.

Ήταν η 4η straight sets νίκη της Μιχαέλας στο τουρνουά της Σερβίας, όπου είχε κερδίσει τις προηγούμενες μέρες την Ολλανδή Madelief Hageman με 6-1, 6-4, την Σκοπιανή Magdalena Stoilkovska με 6-4, 7-5 και την Σέρβα Andjela Lazarevic με 6-2, 6-2.

Στον αυριανό τελικό, η Μιχαέλα θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ολλανδή Anouk Koevermans, Νο.8 στο ταμπλό, που απέκλεισε στον άλλον ημιτελικό τη Σέρβα Elena Milovanovic, Νο.4 στο ταμπλό, με 7-6 (4), 6-3.

Θα είναι ο 2ος τελικός στη φετινή σεζόν για τη Μιχαέλα, που είχε χάσει στον τελικό της διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων της Αττάλειας από τη Βελγίδα Vicky Van de Peer, τον περασμένο Απρίλιο. Θα διεκδικήσει τον 2ο τίτλο της, μετά από το χωμάτινο 15άρι που είχε κερδίσει στο Ηράκλειο το 2021.