Μεγάλες νίκες για Παύλου και Ματούλα

tn team Τετάρτη, 27 Σεπτεμβρίου 2023 - 21:15

Η Δήμητρα Παύλου και η Μάρθα Ματούλα πέτυχαν αμφότερες πολύ μεγάλες νίκες σήμερα στο 40άρι του Kursumlijska Banja στη Σερβία, για να προκριθούν στη 16άδα. Η Παύλου απέκλεισε την Lola Radivojevic, Νο.261 στον κόσμο, ενώ η Ματούλα ανέτρεψε το 0-6, 0-2 και έσωσε ένα match point, για να κερδίσει τη Valeriya Strakhova, No.278 στον κόσμο.

Την εντυπωσιακή της πορεία στο τουρνουά 40.000 δολαρίων του Kursumlijska Banja της Σερβίας συνεχίζει η Δήμητρα Παύλου, η οποία έχει ξεκινήσει από το ταμπλό των προκριματικών και σήμερα πέτυχε την 4η διαδοχική νίκη της, για να μπει στον 3ο γύρο, δηλαδή στις "16" καλύτερες.

Η 19χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.472 στον κόσμο, πέτυχε μάλιστα τη μεγαλύτερη απ' όλες τις νίκες της στο τουρνουά σήμερα, αφήνοντας εκτός τη Σέρβα Lola Radivojevic, No.12 στο ταμπλό και Νο.261 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, με 6-3, 7-5.

Μόλις 84 λεπτά χρειάστηκε η Παύλου, η οποία προηγήθηκε με 3-0 στο 1ο σετ και δεν έχασε ποτέ το πάνω χέρι. Στο 2ο σετ προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1, αλλά στο 6ο game η 18χρονη Σέρβα την ισοφάρισε σε 3-3.

Το νέο break, που ήταν και το καθοριστικό, ήρθε στο 11ο game για την Ελληνίδα παίκτρια, που ανέκτησε το προβάδισμα για το 6-5 και αφού επέστρεψε από το 15-30, υπερασπίστηκε το σερβίς της για να "σφραγίσει" τη νίκη της στο επόμενο game.

Πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε και η Μάρθα Ματούλα, η οποία είχε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα απέναντι στην Valeriya Strakhova από την Ουκρανία, Νο.16 στο ταμπλό και Νο.261 στην παγκόσμια κατάταξη (έχει φτάσει και στο Νο.231), αλλά κατάφερε να την κερδίσει με 0-6, 7-6 (11), 6-4.

Η 26χρονη Ελληνίδα, Νο.325 στον κόσμο, έχασε τα πρώτα 8 games του αγώνα και ήταν πίσω με 0-6, 0-2, πήρε όμως πίσω το break άμεσα στο 2ο σετ, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Αυτό άλλαξε τα πράγματα, με το 2ο σετ να γίνεται κατευθείαν πολύ ανταγωνιστικό και τις 2 παίκτριες να δίνουν μεγάλη μάχη.

Η Ματούλα, η οποία σέρβιρε δυο φορές για την παραμονή της στο τουρνουά, έστειλε το σετ στο tie-break, όπου έσβησε και ένα match point στο 7-8, για να κλείσει τελικά αυτό το "μαραθώνιο" tie-break στο 6ο της set point, διαμορφώνοντας το τελικό 13-11.

Μετά απ' αυτό η Ελληνίδα είχε το momentum και προηγήθηκε μέχρι και με 5-2 στο 3ο σετ. Η Strakhova προφανώς δεν τα παράτησε και μείωσε σε 5-4 παίρνοντας πίσω το break, αλλά με νέο δικό της break η Ματούλα έβαλε τέλος στο σετ και στο ματς για το 6-4, έπειτα από 2 ώρες και 57 λεπτά συνολικού αγώνα.

Στον 3ο γύρο προκρίθηκε και η Σαπφώ Σακελλαρίδη, η οποία δεν είχε εύκολο έργο απέναντι στην Francesca Curmi από τη Μάλτα, αλλά πήρε τη νίκη στα 3 σετ, με 6-2, 4-6, 6-4.

Για το διπλό, η Έλενα Χριστοφή και η Παύλου έκαναν την πρεμιέρα τους σήμερα, κερδίζοντας τις Σέρβες Natalija Senic και Anja Stankovic με 6-4, 6-4.

Αύριο, για τη φάση των "16" των μονών, η Ματούλα θα αντιμετωπίσει τη Ρωσίδα Polina Kudermetova, No.3 στο ταμπλό και Νο.175 στον κόσμο, η Παύλου την Τσέχα Dominika Salkova, No.352 στον κόσμο, ενώ η Σακελλαρίδη την Λετονή Daniela Vismane, No.402 στον κόσμο.

Για το διπλό θα γίνει η φάση των προημιτελικών, όπου η Χριστοφή και η Παύλου θα αντιμετωπίσουν τη Σακελλαρίδη και τη συμπαίκτριά της από τη Βουλγαρία, Lia Karatancheva.