Πρόκριση με ανατροπή για τη Ματούλα στο 80άρι του Tyler

tn team Πέμπτη, 26 Οκτωβρίου 2023 - 9:30

Η Μάρθα Ματούλα βρέθηκε πίσω με σετ, υπερκέρασε όμως το εμπόδιο της Sahaja Yamalapalli με 2-1 σετ και προκρίθηκε στη 16άδα της δυνατής διοργάνωσης 80.000 δολαριών του Tyler στο Τέξας.

Σε μια δύσκολη πρεμιέρα, η Ματούλα κατάφερε να αφήσει πίσω της το χαμένο 1ο σετ και να επιβληθεί της Ινδής Yamalapalli, No.421 στον κόσμο, με 3-6, 6-3, 6-4.

Δεν ξεκίνησε καλά η 26χρονη Ελληνίδα, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.310 στον κόσμο, που βρέθηκε πίσω με 0-3 στο 1ο σετ. Το 2ο σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι το 3-3, αλλά η Ματούλα κατάφερε να κερδίσει 6 games στη σειρά και να το κερδίσει με 6-3, για να πάρει και ένα καλό προβάδισμα με 3-0 στο 3ο σετ.

Η Yamalapalli δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 και σε 4-4, με τη Ματούλα να σώζει game point και να κάνει νέο break στο 9ο game, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 5-4. Ήταν ένα πολύ κομβικό σημείο, με την Ελληνίδα να σερβίρει επιτυχώς για την πρόκριση στο 10ο game και να κλείνει το ματς σε ώρες και 25 λεπτά.

Στον 2ο γύρο της hardcourt διοργάνωσης των 80.000 δολαρίων της ITF, η Ματούλα θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Alana Smith, Νο.465 στην παγκόσμια κατάταξη.

Στο διπλό, η Ματούλα έπαιξε μαζί με τη Σλοβάκα Martina Okalova, ολοκληρώνοντας την παρουσία της, αφού ηττήθηκαν στον 1ο γύρο από τις Αμερικανίδες Eryn Cayetano και Victoria Hu με 7-5, 6-4.

Ήττα και για τη Ζωή Σπύρου, που μαζί με την Yee Ching από το Χονγκ Κονγκ ηττήθηκαν από τη Μαροκινή Yasmine Kabbaj και την Αμερικανίδα Rhiann Newborn με 6-0, 6-1.