Εκτός 8άδας η Ματούλα

© Cesar Marteau
tn team Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2023 - 15:35

Η Μάρθα Ματούλα ηττήθηκε σε ένα πολύ κλειστό ματς από την Αμερικανίδα Alana Smith και έμεινε εκτός προημιτελικών στο δυνατό τουρνουά των 80.000 δολαρίων στο Tyler του Τέξας.

Η Ματούλα, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.310 στον κόσμο, γνώρισε την ήττα από την Smith, Νο.465 στον κόσμο, με 2-6, 6-3, 10-8.

Η 26χρονη Ελληνίδα ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 5-0, για να κερδίσει το 1ο σετ στα 8 games. Η Smith πέρασε στην αντεπίθεση και κέρδισε τα 4 πρώτα games του 2ου σετ, για να το κερδίσει με 6-3.

Το παιχνίδι έγινε με αρκετές ώρες καθυστέρηση λόγω του καιρού και εφαρμόστηκαν ειδική κανονισμοί, με τις δυο παίκτριες να παίζουν tie-break 10 πόντων αντί για 3ο σετ. Εκεί η Ματούλα βρέθηκε κοντά στην πρόκριση στα προημιτελικά, αφού προηγήθηκε με 7-5. Η Αμερικανίδα όμως κέρδισε τους 5 από τους 6 επόμενους πόντους και επικράτησε με 10-8, ολοκληρώνοντας την ανατροπή σε 96 λεπτά αγώνα.