ATP
ATP Cup: Το πρόγραμμα των αγώνων

 
Novak Djokovic & Rafa Nadal
Novak Djokovic & Rafa Nadal Φωτογραφία: Getty Images / Ideal Image
 
tennisnews team Δευτέρα, 25 Ιανουαρίου 2021 14:30

Πρώτη μέρα με Djokovic, Nadal, Thiem και Medvedev, δεύτερη μέρα με το ματς του Τσιτσιπά κόντρα στον De Minaur και τρίτη μέρα Τσιτσιπάς εναντίον Nadal και Djokovic εναντίον Zverev. Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων για το ATP Cup, που ξεκινάει την επόμενη εβδομάδα.

Το ATP Cup αναμένεται να μονοπωλήσει το ενδιαφέρον των φίλων του τένις την επόμενη εβδομάδα και όχι άδικα, αφού 9 από τους 10 κορυφαίους της παγκόσμιας κατάταξης θα συμμετέχουν στο τουρνουά, προσφέροντάς μας μερικούς πολύ δυνατούς αγώνες. Γι' αυτό και η Tennis Australia παραχώρησε στη διοργάνωση τα δυο μεγάλα γήπεδα του Melbourne Park, τα οποία θα έχουν και σημαντική παρουσία φιλάθλων.

Την πρώτη μέρα της διοργάνωσης, Τρίτη 2 Φεβρουαρίου, που σε ώρες Ελλάδας θα ξεκινήσει από αργά το βράδυ της Δευτέρας, θα αγωνιστούν οι 4 πρώτοι της παγκόσμιας κατάταξης, Novak Djokovic (με Denis Shapovalov), Rafael Nadal (με Alex De Minaur), Dominic Thiem (με Matteo Berrettini) και Daniil Medvedev (με Diego Schwartzman).

Τη δεύτερη μέρα θα δούμε επίσης πολύ δυνατά παιχνίδια, με την πρεμιέρα και της Ελλάδας και τον αγώνα του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Alex De Minaur να ξεχωρίζει. Νωρίτερα την ίδια μέρα ο Alexander Zverev θα αντιμετωπίσει τον Shapovalov.

Την τρίτη μέρα του τουρνουά, θα γίνει το πολυαναμενόμενο ματς του Τσιτσιπά με τον Nadal, ενώ ο Djokovic θα αντιμετωπίσει τον Zverev και ο Thiem τον Gael Monfils.


Το πρόγραμμα των αγώνων του ATP Cup: (σε ώρες Ελλάδας)


Τρίτη 2 Φεβρουαρίου:

01:00 ΣΕΡΒΙΑ - ΚΑΝΑΔΑΣ Rod Laver Arena
1) Dusan Lajovic - Milos Raonic
2) Novak Djokovic - Denis Shapovalov
3) Διπλό (Krajinovic/Cacic - Diez/Polansky)

01:00 ΑΥΣΤΡΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ John Cain Arena
1) Dennis Novak - Fabio Fognini
2) Dominic Thiem - Matteo Berrettini
3) Διπλό (Oswald/Weissborn - Bolelli/Vavassori)

08:30 ΙΣΠΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ Rod Laver Arena
1) Roberto Bautista Agut - John Millman
2) Rafael Nadal - Alex De Minaur
3) Διπλό (Carreno Busta/Granollers - Peers/Saville)

08:30 ΡΩΣΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ John Cain Arena
1) Andrey Rublev - Guido Pella
2) Daniil Medvedev - Diego Schwartzman
3) Διπλό (Karatsev/Donskoy - Zeballos/Gonzalez)


Τετάρτη 3 Φεβρουαρίου:

01:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΚΑΝΑΔΑΣ Rod Laver Arena
1) Jan-Lennard Struff - Milos Raonic
2) Alexander Zverev - Denis Shapovalov
3) Διπλό (Krawietz/Mies - Diez/Polansky)

01:00 ΙΤΑΛΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ John Cain Arena
1) Fabio Fognini - Benoit Paire
2) Matteo Berrettini - Gael Monfils
3) Διπλό (Bolelli/Vavassori - Mahut/Roger-Vasslin)

08:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ Rod Laver Arena
1) Μιχάλης Περβολαράκης - John Millman
2) Στέφανος Τσιτσιπάς - Alex De Minaur
3) Διπλό (Καλοβελώνης/Π. Τσιτσιπάς - Peers/Saville)

08:30 ΡΩΣΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ John Cain Arena
1) Andrey Rublev - Yoshihito Nishioka
2) Daniil Medvedev - Kei Nishikori
3) Διπλό (Karatsev/Donskoy - McLachlan/Matsui)


Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου:

01:00 ΣΕΡΒΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ Rod Laver Arena
1) Dusan Lajovic - Jan-Lennard Struff
2) Novak Djokovic - Alexander Zverev
3) Διπλό (Krajinovic/Cacic - Krawietz/Mies)

01:00 ΑΥΣΤΡΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ John Cain Arena
1) Dennis Novak - Benoit Paire
2) Dominic Thiem - Gael Monfils
3) Διπλό (Oswald/Weissborn - Mahut/Roger-Vasselin)

08:30 ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ Rod Laver Arena
1) Roberto Bautista Agut - Μιχάλης Περβολαράκης
2) Rafael Nadal - Στέφανος Τσιτσιπάς
3) Διπλό (Carreno Busta/Granolles - Καλοβελώνης/Π. Τσιτσιπάς)

08:30 ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΑΠΩΝΙΑ John Cain Arena
1) Guido Pella - Yoshihito Nishioka
2) Diego Schwartzman - Kei Nishikori
3) Διπλό (Zeballos/Gonzalez - McLachlan/Matsui)


  • Ο πρώτος αγώνας για το κάθε tie ξεκινάει την ώρα που αναγράφεται, ενώ ο δεύτερος αγώνας διαδέχεται τον πρώτο και ο τρίτος τον δεύτερο. Ο τρίτος αγώνας, δηλαδή ο αγώνας του διπλού, είναι προαιρετικός, αφού αν το tie έχει κριθεί (αν μια ομάδα κερδίσει και τα δυο μονά) δεν θα πραγματοποιείται.
  • Την Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου θα γίνουν παράλληλα οι ημιτελικοί, σε Rod Laver Arena και John Cain Arena, ξεκινώντας από τις 08:30 ώρα Ελλάδας.
  • Το Σάββατο 6 Φεβρουαρίου θα γίνει ο τελικός, στη Rod Laver Arena, στις 08:30 ώρα Ελλάδας (αναλυτικά το πρόγραμμα του τουρνουά).
  • Τα ζευγάρια των διπλών δεν είναι προκαθορισμένα και μπορούν να διαφοροποιηθούν έως και λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.
  • Οι αγώνες του ATP Cup θα μεταδοθούν από την COSMOTE TV.

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.