Νίκη Tiafoe επί Murray (vid)

Frances Tiafoe
Frances Tiafoe © Mike Lawrence/ATP Tour
tn team Τετάρτη, 25 Αυγούστου 2021 - 6:35

O Frances Tiafoe έσβησε 3 set points στο 1ο σετ και κέρδισε τον Andy Murray στον αγώνα της ημέρας στο Winston-Salem Open, για να προκριθεί στη φάση των "16" του αμερικάνικου τουρνουά.

Ο Tiafoe επιβλήθηκε του Murray με 7-6 (4), 6-3 σε ένα κλειστό παιχνίδι, που πλησίασε τις 2 ώρες σε διάρκεια.

O Murray χρειάστηκε να επιστρέψει από το 3-3, 0-40 για να αποφύγει το πρώτο break, ενώ στο 9ο game έσβησε ακόμα ένα break point, στο 4-4, 30-40. Αφού έσβησε και τις 4 ευκαιρίες του Αμερικανού, τον απείλησε άμεσα στο 10ο game, στο οποίο είχε διπλό set point στο 4-5, 15-40 και συνολικά 3 set points για να κατακτήσει το σετ.

Ο Tiafoe αυτή τη φορά προστάτευσε το σερβίς του, για να ισοφαρίσει σε 5-5. Στο tie-break o νεαρός Αμερικανός προηγήθηκε με 3-1 και με 5-2 και τελικά το κατέκτησε με 7-4, για να ανοίξει το δρόμο για τη νίκη.

Στο 2ο σετ ο Tiafoe "ξέφυγε" γρήγορα με 5-1, χάρη σε δυο διαδοχικά break. Ο Murray μείωσε σε 5-3 και πάλεψε μέχρι και τον τελευταίο πόντο για να μείνει στο ματς, ο Tiafoe όμως σέρβιρε επιτυχημένα για τη νίκη στο 9ο game, στο δεύτερο match point του, για να το κλείσει με 6-3.

Ο 23χρονος Αμερικανός θα αντιμετωπίσει στον 3ο γύρο του τουρνουά του Winston-Salem τον Thiago Monteiro από τη Βραζιλία.