Ξενύχτησε, αλλά τα κατάφερε ο Medvedev (vids)

© Roland Garros / FFT
tn team Τρίτη, 28 Μαϊος 2024 - 1:28

O Daniil Medvedev έκανε τα εύκολα δύσκολα στην αναμέτρησή του με τον Dominik Koepfer, τελικά όμως "λύγισε" τον Γερμανό στα 4 σετ και πήρε την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Roland Garros, στις 00:28 τα μεσάνυκτα στο Παρίσι.

Ο Medvedev το ξενύχτησε, αλλά πήρε την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Roland Garros, επικρατώντας του Koepfer με 6-3, 6-4, 5-7, 6-3 στην πρεμιέρα του στο παρισινό major.

Μπήκε μόνος του σε περιπέτειες ο Ρώσος, καθώς είχε πάρει ήδη προβάδισμα με break από το ξεκίνημα του 3ου σετ, στο οποίο ήταν μπροστά με 2-0 και με 3-1. Το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να κρατάει το σερβίς του, δεν το τήρησε όμως και ισοφαρίστηκε στο 3-3. Στο 9ο game έχασε και break point για να ανακτήσει τον έλεγχο και τελικά υπέστη νέο break στο 12ο, με αποτέλεσμα να πάει το ματς σε 4ο σετ!

Εκεί είδε ξανά το σκηνικό να επαναλαμβάνεται, αφού προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1 και ο Koepfer απάντησε για το 3-3. Ωστόσο αυτή τη φορά ο Medvedev δεν έχασε τη νέα ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, "έσπασε" ξανά τον Γερμανό και τελικά πήρε 3 συνεχόμενα games, για να "κλειδώσει" τη νίκη του στο 9ο game του σετ, κάνοντας το 6-3.

Ήταν η 1η νίκη του Medvedev στο Roland Garros μετά από 2 χρόνια, αφού πέρσι είχε αποχαιρετήσει τη διοργάνωση από τον 1ο κιόλας γύρο. Την καλύτερη πορεία του την είχε κάνει το 2021, όταν είχε φτάσει μέχρι τα προημιτελικά.

Στον 2ο γύρο της φετινής διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσει τον Miomir Kecmanovic, που νωρίτερα σήμερα απέκλεισε τον Thiago Monteiro με 6-2, 6-1, 4-6, 7-5.

Σε άλλα παιχνίδια της ημέρας, ο Gael Monfils είχε νικηφόρα πρεμιέρα ενάντια στον Thiago Wild, τον οποίο κέρδισε με 6-2, 3-6, 6-3, 6-4. Ένα άλλος βετεράνος, ο Fabio Fognini, προκρίθηκε επίσης στον 2ο γύρο, επικρατώντας του Botic Van De Zandschulp με 6-1, 6-1, 7-5.

Πολύ δύσκολα πήρε την πρόκριση ο Frances Tiafoe, που απέκλεισε στα 5 σετ τον Mattia Bellucci με 6-3, 3-6, 6-7 (6), 6-4, 6-4, ενώ ο Pavel Kotov έβγαλε εκτός το Νο.32 του ταμπλό, Cameron Norrie, σε μια ακόμα αναμέτρηση των 5 σετ, με 4-6, 6-3, 3-6, 7-6 (5), 6-2.