1η νίκη μετά από 11 μήνες για τον Tsonga (vids)

Jo-Wilfried Tsonga
Jo-Wilfried Tsonga © Corrine Dubreuil/Open 13
tn team Τρίτη, 01 Φεβρουαρίου 2022 - 18:51

Την 1η του tour-level νίκη μετά από σχεδόν 1 χρόνο πανηγύρισε ο Jo-Wilfried Tsonga, που κέρδισε στον αγώνα της πρεμιέρας του στο Open Sud de France και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του τουρνουά της πατρίδας του.

Ο 36χρονος Γάλλος επιβλήθηκε στον 1ο γύρο του Open Sud de France του προερχόμενου από τα προκριματικά, Kacper Zuk, με 6-4, 6-4, για να μπει στους "16" της διοργάνωσης του Μονπελιέ.

Τα τελευταία χρόνια ο Tsonga ταλαιπωρείται από τους τραυματισμούς και το 2021 πέτυχε μόλις μια νίκη σε 9 αναμετρήσεις (1-8), στο Open 13 της Μασσαλίας, τον Μάρτιο. Έκτοτε μετρούσε 7 διαδοχικές ήττες σε όλες τις διοργανώσεις, ένα σερί που κατάφερε να σταματήσει στο Challenger του Quimper την προηγούμενη εβδομάδα, όπου έφτασε μέχρι τον 2ο γύρο.

Σήμερα πέτυχε και την 1η του tour-level νίκη μετά από 11 μήνες, 466η στην καριέρα του, σε έναν αγώνα που πέτυχε 7 άσους και έσβησε τα 5 από τα 6 break points που αντιμετώπισε. Στο 1ο σετ ο Tsonga απώλεσε ένα προβάδισμα με 3-0 και ισοφαρίστηκε σε 3-3, έκανε όμως νέο break στο 10ο game και το κατέκτησε με 6-4. Στο 2ο σετ έσβησε τριπλό break point στο 4-4, 0-40 και στο επόμενο game έκανε εκείνος το break, για να "σφραγίσει" τη νίκη του σε 85 λεπτά.

Στον 2ο γύρο του Open Sud de France, ο άλλοτε Top 5 τενίστας του κόσμου, Νο.259 σήμερα, θα αντιμετωπίσει το No.5 του ταμπλό, Filip Krajinovic, που κέρδισε τον Alexei Popyrin με 7-5, 7-6 (3).