Εκτός Indian Wells o Murray, στον 3ο γύρο ο Rublev (vids)

Andy Murray
Andy Murray © BNP Paribas Open
tn team Δευτέρα, 14 Μαρτίου 2022 - 0:07

O Andy Murray δεν μπόρεσε να ξαπεράσει το εμπόδιο του Alexander Bublik και έμεινε εκτός 3ου γύρου στο Indian Wells. Στον 3ο γύρο προκρίθηκε ο Andrey Rublev.

Μετά από 2 κλειστά σετ και σε κάτι περισσότερο από 2 ώρες, ο Alexander Bublik επικράτησε του Andy Murray με 7-6 (9), 6-3 και πήρε την πρόκριση για τους "32" καλύτερους του Indian Wells Masters.

Ο 24χρονος Καζάκος, Νο.31 στο ταμπλό και Νο.33 στον κόσμο, πέτυχε 11 άσους και κέρδισε τους 39 από τους 47 πόντους στα πρώτα του σερβίς. Κατάφερε να κερδίσει όλα τα service games του, σώζοντας και τα 6 break points που είχε ο Murray στον αγώνα.

Στο 1ο σετ έσβησε τα 4 από αυτά, για να το κατακτήσει αργότερα σε ένα tie-break 20 πόντων (11-9). Ο Bublik δεν έφτασε σε break point σ' αυτό το σετ και χρειάστηκε να σβήσει 3 set points στο tie-break, για να το κερδίσει τελικά στη δική του 3η ευκαιρία.

Στο 2ο σετ ο Bublik έκανε και το μοναδικό break της αναμέτρησης, για να περάσει μπροστά με 4-1. Είχε μάλιστα διπλή ευκαιρία για το double break στο 1-4, 15-40, με τον Murray να μειώνει τελικά σε 4-2 και να φτάνει το επόμενο game στο 15-30.

Κράτησε το σερβίς του αποφεύγοντας το break point o Καζάκος, που κράτησε με 15 το σερβίς του στο 9ο game και έκανε το τελικό 6-3, μετά από 2 ώρες και 1 λεπτό παιχνιδιού.

Ήταν η 1η νίκη του Bublik απέναντι στον Murray στην 3η τους συνάντηση (1-2), 2η για φέτος, αφού θυμίζουμε πως ο Murray τον είχε κερδίσει με 2-0 σετ πριν έναν μήνα περίπου στον 1ο γύρο του Ρότερνταμ.

Στον 3ο γύρο του Indian Wells, ο Bublik θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Grigor Dimitrov και Jordan Thompson.

Στο μεταξύ, ο Andrey Rublev έκαμψε την αντίσταση του Dominik Koepfer με 7-5, 6-4 και έκλεισε ένα εισιτήριο για τον 3ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον Frances Tiafoe, είτε τον Brandon Nakashima.

Στον 3ο γύρο προκρίθηκε και ο John Isner, που πέτυχε 21 άσους και νίκησε τον Sam Querrey με 7-6 (6), 7-6 (2), καθώς και ο Steve Johnson, που επιβλήθηκε του Νο.22 του ταμπλό Aslan Karatsev με 7-6 (5), 6-4.