Συνεχίζει ακάθεκτος ο Auger-Aliassime (vid)

Felix Auger-Aliassime
Felix Auger-Aliassime © Swiss Indoors
tn team Παρασκευή, 28 Οκτωβρίου 2022 - 17:28

Την 11η διαδοχική νίκη του στο tour πανηγύρισε ο Felix Auger-Aliassime, που κέρδισε εύκολα και τον Alexander Bublik, για να προκριθεί στα ημιτελικά του Swiss Indoors στη Βασιλεία.

Ακόμα μια άνετη πρόκριση πήρε ο Felix Auger-Aliassime, ο οποίος επιβλήθηκε του Alexander Bublik με 6-2, 6-3 σε 71 μόλις λεπτά.

Ο 22χρονος Καναδός, ο οποίος μετράει 11 διαδοχικές νίκες στο tour και διεκδικεί τον 3ο συνεχόμενο τίτλο του μετά τη Φλωρεντία και την Αμβέρσα, πέτυχε 10 άσους, κέρδισε τους 22 από τους 25 πόντους στα πρώτα του σερβίς και δεν απειλήθηκε με break point σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στο 1ο σετ έκανε break στο σερβίς του Bublik στο 1ο (1-0) και στο 7ο game (5-2), ενώ και στο 2ο σετ "έσπασε" 2 φορές το σερβίς του Καζάκου, στο 5ο (3-2) και στο 9ο game (6-3), για να "σφραγίσει" μια ακόμα πολύ γρήγορη πρόκριση.

Θυμίζουμε πως χθες είχε μείνει λιγότερα από 50 λεπτά στο court, συντρίβοντας τον Miomir Kecmanovic με 6-1, 6-0!

Στα ημιτελικά της Βασιλείας, ο Felix έχει πιθανό αντίπαλο τον κορυφαίο της παγκόσμιας κατάταξης, Carlos Alcaraz, που θα αντιμετωπίσει στον επόμενο αγώνα της ημέρας τον Pablo Carreno Busta.