Συνεχίζει να κυνηγάει τον τίτλο ο Medvedev (vids)

© Peter Staples/ATP Tour
tn team Σάββατο, 01 Ιουνίου 2024 - 19:50

Παραμένει στη διεκδίκηση του Roland Garros o Daniil Medvedev, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Tomas Machac με 3-1 σετ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο.

Ο Medvedev δυσκολεύτηκε αρκετά σήμερα, πήρε όμως τη νίκη απέναντι στον σκληροτράχηλο Machac με 7-6 (4), 7-5, 1-6, 6-4.

Ο Medvedev κατάφερε να κερδίσει δυο πολύ κλειστά σετ για να πάρει σημαντικό προβάδισμα με 2-0 σετ, όμως ο Machac κέρδισε τα 7 από τα 8 επόμενα games, για να πάρει το 3ο σετ με το εμφατικό 6-1 και να ανοίξει με break το 4ο.

Κάπου εκεί σταμάτησε την αντεπίθεσή του ο Medvedev, που ισοφάρισε αμέσως το 4ο σετ. Αφού έσβησε και 3 break points στο 7ο game πέρασε μπροστά με 4-3 ο Ρώσος, ο οποίος έκανε το break στο 10ο game και πήρε το σετ με 6-4.

Στη φάση των "16" του Γαλλικού Όπεν, ο Medvedev θα αντιμετωπίσει τον Alex De Minaur, που κατάφερε να κερδίσει τη δύσκολη μάχη με τον Jan-Lennard Struff, με 4-6, 6-4, 6-3, 6-3.

Στον 4ο γύρο προκρίθηκε και ο Felix Auger-Aliassime, σε έναν από τους αγώνες που εκκρεμούσαν από χθες, καθώς επιβλήθηκε του Ben Shelton με 6-4, 6-2, 6-1. Θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Carlos Alcaraz.