Δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα ο Medvedev (vid)

© TERRA WORTMANN OPEN/Mathias Schulz
tn team Δευτέρα, 17 Ιουνίου 2024 - 19:31

O Daniil Medvedev δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα του στο χορτάρι, αλλά πήρε τη νίκη απέναντι στον Nuno Borges και προκρίθηκε στους "16" του Terra Wortman Open.

Ο Medvedev έσωσε ένα set point στο 5-6 του 1ου σετ και κέρδισε τον Borges με 7-6 (4), 6-4, για να πάρει το εισιτήριο για τον 2ο γύρο του Terra Wortman Open στο Χάλε.

Ο Borges, ο οποίος διεκδίκησε την 1η του νίκη απέναντι σε Top 10 παίκτη, έχοντας πια ρεκόρ 0-8 όταν αντιμετωπίζει παίκτες 10άδας, πλησίασε πολύ στην κατάκτηση του 1ου σετ, όταν προηγήθηκε με 5-6, 30-40.

Ο Medvedev έσωσε το set point και στη συνέχεια άνοιξε το tie-break με ένα προβάδισμα με 4-0 και 5-1, για να το κατακτήσει με 7-4.

Και στο 2ο σετ δυσκολεύτηκε ο Ρώσος, που έσωσε 2 break points, από ένα σε 5ο και 7ο game. Τελικά έκανε το μοναδικό break στο 10ο game (6-4) και "κλείδωσε" τη νίκη σε 1 ώρα και 31 λεπτά.

Ο Medvedev, ο οποίος βρίσκεται στο Νο.3 του ταμπλό, θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο του Χάλε τον Zhizhen Zhang, που μετά από μεγάλη μάχη πήρε τη νίκη επί του Sebastian Ofner με 7-6 (8), 6-7 (3), 6-4.

Στον 2ο γύρο προκρίθηκε και ο Dominik Koepfer, που κέρδιζε τον Felix Auger-Aliassime με 6-4, 4-3 όταν ο Καναδός εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού. Πρόκριση και για τον Lorenzo Sonego, που επικράτησε του Miomir Kecmanovic με 7-6 (6), 7-6 (5) και θα περιμένει τον Alexander Zverev, που αύριο θα αντιμετωπίσει τον Oscar Otte.

Τέλος, ο Fabian Marozsan απέκλεισε τον Roman Safiullin με 7-5, 4-6, 6-1 και περιμένει τον κορυφαίο της παγκόσμιας κατάταξης, Jannik Sinner, που θα παίξει αύριο με τον Tallon Griekspoor. Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας ο Hubert Hurkacz κέρδισε τον Flavio Cobolli με 7-5, 7-6 (2) και θα περιμένει τον αγώνα του Joao Fonseca με τον James Duckworth για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του.