Κέρδισε τον τίτλο στην Κόρδοβα ο Baez (vid)

© Cordoba Open
tn team Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου 2023 - 12:11

O Sebastian Baez κέρδισε τον Federico Coria στον αργεντίνικο τελικό του Cordoba Open και κατέκτησε τον 2ο τίτλο της καριέρας του και 1ο σε τουρνουά της πατρίδας του.

Ο Baez επικράτησε στον τελικό του Cordoba Open του Coria με 6-1, 3-6, 6-3 και σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες αναδείχθηκε πρωταθλητής στο 250άρι της Κόρδοβας, στην Αργεντινή.

Μετά από ένα φανταστικό ξεκίνημα και ένα 1ο σετ με μόλις ένα χαμένο game, ο Baez έμεινε πίσω νωρίς με break στο 2ο και δεν μπόρεσε να επιστρέψει. Στο 3ο σετ απώλεσε το προβάδισμα με 2-0, αλλά έκανε νέο break για το 4-2 και αυτή τη φορά δε λάθεψε από τη γραμμή του σερβίς για να ολοκληρώσει την αποστολή του στο 9ο game κάνοντας το 6-3.

Αυτός ήταν ο 2ος τίτλος καριέρας για τον 22χρονο Αργεντινό, που είχε κατακτήσει και το 250άρι του Εστορίλ το 2022. Έχει άλλους 2 τελικούς, στο Σαντιάγο και στο Bastad, όλους σε χωμάτινες διοργανώσεις.

Για τον Coria αυτός ήταν ο 2ος τελικός καριέρας, μετά από το 250άρι του Bastad του 2021, που είναι επίσης χωμάτινο τουρνουά.

Από το Νο.47 της παγκόσμιας κατάταξης ο Baez ανέβηκε στο Νο.36 σήμερα, πλησιάζοντας και το career high του που είναι το Νο.31. Ο Coria με τη σειρά του κέρδισε 18 θέσεις και ανέβηκε στο Νο.49, πραγματοποιώντας την πρώτη του είσοδο στο Top 50 της ΑΤΡ.