Κοκκινάκης: Τίτλος στο Μπαχρέιν και επιστροφή στο Top 100 (vid)

tn team Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2023 - 12:25

Ο Θανάσης Κοκκινάκης αναδείχθηκε πρωταθλητής στο δυνατό Challenger του Μπαχρέιν και σήμερα επέστρεψε στο Top 100 της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ.

Ο 26χρονος Ελληνοαυστραλός έδειξε για μια ακόμα εβδομάδα ένα πολύ καλό πρόσωπο και κατάφερε να φτάσει μέχρι τον τίτλο στο Bahrain Ministry of Interior Tennis Challenger, το δυνατό 125άρι Challenger της πόλης Manama του Μπαχρέιν.

Στον χθεσινό τελικό, επιβλήθηκε του 19χρονου τενίστα της Rafa Nadal Academy, Abedallah Shelbayh, με 6-1, 6-4.

Στην πορεία του μέχρι τον τελικό, ο Κοκκινάκης κέρδισε στον 1ο γύρο τον Τούρκο Yanki Erel με 7-5, 6-1, τον Γάλλο Alexandre Muller με 6-4, 4-6, 6-4 στον 2ο γύρο, τον συμπατριώτη του Alexei Popyrin, Νο.2 στο ταμπλό, στα προημιτελικά με 6-3, 7-6 (5), καθώς και τον Γερμανό Jan-Lennard Struff στα ημιτελικά, σε ακόμα ένα πολύ δύσκολο ματς, με 6-4, 6-7 (3), 6-1.

Αυτός ήταν ο 1ος τελικός που έπαιξε ο Κοκκινάκης μετά από 13 μήνες, από τον Ιανουάριο του 2022, όταν κέρδισε το 250άρι της πατρίδας του, στην Αδελαΐδα.

Σε Challenger τουρνουά ήταν ο 8ος τελικός του και έφτασε τους 6 τίτλους (6-2), ενώ ήταν ο πρώτος τελικός από τον Οκτώβριο του 2021 και ο πρώτος τίτλος από τον Μάιο της ίδιας χρονιάς.

Σήμερα ο Θανάσης άφησε πίσω του 41 θέσεις και σκαρφάλωσε στο Νο.100 του κόσμου, επιστρέφοντας και πάλι στο Top 100 και δείχνοντας πως έχει έρθει για να μείνει σ' αυτό.

Θυμίζουμε πως και πέρσι πέρασε το μεγαλύτερο μέρος της σεζόν στο Top 100, ενώ είχε φτάσει και μέχρι το Νο.69 το καλοκαίρι, ισοφαρίζοντας το career high του. Ωστόσο έχασε αρκετούς βαθμούς από το τουρνουά της Αδελαΐδας όπου δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του κι έτσι υποχώρησε εκτός Top 100 τον προηγούμενο μήνα, πέφτοντας έως και το Νο.159.