100 νίκες καριέρας για τον Alcaraz (vid)

Carlos Alcaraz
Carlos Alcaraz © 2023 Peter Staples/ATP Tour
tn team Τρίτη, 14 Μαρτίου 2023 - 7:56

Ακόμα μια καλή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Carlos Alcaraz, ο οποίος απέκλεισε τον Tallon Griekspoor με 2-0 σετ και έφτασε τις 100 νίκες καριέρας, για να προκριθεί στους "16" καλύτερους του Indian Wells. Εκεί θα βρίσκεται και ο Taylor Fritz, που συνεχίζει να υπερασπίζεται τον τίτλο του.

Ο Alcaraz συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις του στο Indian Wells και επικράτησε του Griekspoor με 7-6 (4), 6-3, για να πάρει την πρόκριση για τον 4ο γύρο του BNP Paribas Open.

Ο 19χρονος Ισπανός έχει κάνει και φέτος ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στη σεζόν του, με το γεγονός ότι επέστρεψε έπειτα από δυο απανωτούς τραυματισμούς να το κάνει ακόμα πιο εντυπωσιακό.

Στο 1ο σετ δεν αντιμετώπισε κανένα break point και ήταν καλύτερος στο καθοριστικό tie-break, όπου επικράτησε με 7-4. Στο 2ο σετ έκανε γρήγορα το break για το 2-0 και στο 3ο game έσβησε 2 break points, για να φτάσει στο 3-0. Έκτοτε δεν απειλήθηκε ξανά ο Ισπανός, που ολοκλήρωσε την αποστολή του στο 9ο game, έπειτα από 1 ώρα και 41 λεπτά.

Αυτή ήταν η 10η νίκη σε 11 αναμετρήσεις στη σεζόν για τον Alcaraz, που παίζει το πρώτο του hardcourt τουρνουά για το 2023. Επίσης έφτασε τις 100 νίκες καριέρας, κάτι πολύ εντυπωσιακό για το γεγονός πως είναι μόλις 19 ετών και έχει παίξει 132 αγώνες tour-level.

Για τον 4ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Jack Draper, που νωρίτερα κέρδισε τον Andy Murray στη βρετανική μάχη, με 7-6 (6), 6-2, σε ένα παιχνίδι που έσωσε ένα set point στο 1ο σετ.

Στη 16άδα μπήκε και ο υπερασπιστής του τίτλου, Taylor Fritz, που ισοπέδωσε τον Sebastian Baez με 6-1, 6-2. Επόμενος αντίπαλος για τον Αμερικανό θα είναι ο Marton Fucsovics, ο οποίος κέρδισε τον Alex Molcan με 6-4, 6-2.

Μεγάλη νίκη για τον Stan Wawrinka, που δείχνει ικανός να διεκδικήσει μεγάλους τίτλους στα 37 του χρόνια. Ο Ελβετός επικράτησε του Νο.7 του ταμπλό, Holger Rune, με 6-2, 6-7 (5), 7-5, σε ένα παιχνίδι μάλιστα που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 2ο σετ, όταν προηγήθηκε με 5-2 στο tie-break, αλλά δεν πτοήθηκε και τελικά το κέρδισε στο 3ο σετ. Επόμενος αντίπαλος για τον Wawrinka θα είναι ο Jannik Sinner, ο οποίος επικράτησε του Adrian Mannarino με 7-6 (7) 6-4.

Τέλος, ο Tommy Paul απέκλεισε τον Hubert Hurkacz με 4-6, 6-2, 6-4 και θα αντιμετωπίσει στους "16" τον Felix Auger-Aliassime, που κέρδισε τον Francisco Cerundolo με 7-5, 6-4.