1ος τίτλος σε 500άρι για τον Paul (vids)

tn team Κυριακή, 23 Ιουνίου 2024 - 18:36

Τον σημαντικότερο τίτλο της καριέρας του κατέκτησε ο Tommy Paul, που κέρδισε τον Lorenzo Musetti και έγινε ο νέος πρωταθλητής του Queen's Championships.

Ο Paul επικράτησε του Musetti με 6-1, 7-6 (8) στον τελικό του Queen's Championships και αναδείχθηκε πρωταθλητής στο ιστορικό τουρνουά του Λονδίνου.

Ήταν ο 1ος τίτλος του σε 500άρι τουρνουά και ο σημαντικότερος στην καριέρα του. Συνολικά ήταν ο 3ος τίτλος του (3-3 σε τελικούς), μετά το 250άρι της Στοκχόλμης το 2021 και το 250άρι του Ντάλας νωρίτερα φέτος. Στο γρασίδι ήταν ο 2ος τελικός του, μετά το 250άρι του Ίστμπουρν πέρσι.

Ο 27χρονος Αμερικανός, Νο.13 στον κόσμο, ξεκίνησε ιδανικά το ματς και προηγήθηκε με 3-0. Στο 6ο game έκανε νέο break και έσβησε και τα 2 break points που αντιμετώπισε στο σετ, για να το κατακτήσει με 6-1.

Στο 2ο σετ ο Paul έκανε πάλι πρώτος break και προηγήθηκε με 5-3. Ο Musetti κατάφερε να κάνει μια τελική αντεπίθεση και πήρε τα 3 επόμενα games, για να περάσει μπροστά με 6-5.

Το σετ πήγε σε tie-break και εκεί ο Paul κατάφερε να επιστρέψει από το 1-4, αλλά και να σβήσει set point στο 6-7, για να αξιοποιήσει το 3ο του championship point και να πάρει το tie-break με 10-8.

Μετά και την κατάκτηση του τίτλου, ο Paul θα κερδίσει μια θέση και θα ισοφαρίσει το career high του, στο Νο.12 του κόσμου.