Ντεμπούτο στο Ρώμη για τον Κοκκινάκη

tn team Τρίτη, 09 Μαϊος 2023 - 13:57

Ο Θανάσης Κοκκινάκης προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό του Internazionali BNL d' Italia, κάνοντας το 2 στα 2 σήμερα στο Foro Italico και θα παίξει για 1η φορά στην καριέρα του στο κύριο ταμπλό της ιστορικής διοργάνωσης της Ρώμης.

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Jan Choinski, κερδίζοντάς τον με 6-2, 6-2 σε 86 λεπτά.

Ο 27χρονος Ελληνοαυστραλός, Νο.104 στην παγκόσμια κατάταξη, πέτυχε 8 άσους και έσβησε και τα 2 break points που αντιμετώπισε, για να προστατεύσει το σερβίς του από την αρχή έως το τέλος του αγώνα.

Παράλληλα ήταν πολύ αποτελεσματικός στις δικές του ευκαιρίες, αξιοποιώντας τα 4 από τα 5 break points του, για να κάνει break 2 φορές σε κάθε σετ στο σερβίς του Βρετανού και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Ήταν η 2η straight sets νίκη του Κοκκινάκη στο Foto Italico, αφού χθες για τον 1ο προκριματικό γύρο είχε αποκλείσει τον Ιταλό Matteo Gigante.

Αυτή θα είναι η 1η παρουσία του Κοκκινάκη στο κυρίως ταμπλό του Masters της Ρώμης.