"Επιβίωσε" ο Thiem (vids)

Dominic Thiem
tennisnews team Πέμπτη, 23 Ιανουαρίου 2020 - 11:18

O Dominic Thiem χρειάστηκε να παίξει 5 σετ, για να φτάσει μέχρι τη νίκη επί του Alex Bolt και να μπει στον 3ο γύρο του Australian Open. Πιο εύκολο έργο είχαν οι Daniil Medvedev και Alexander Zverev.

Ο Thiem δεν είχε καθόλου εύκολο απόγευμα στη Melbourne Arena, όπου χρειάστηκε να παλέψει για 3,5 ώρες μέχρι να κάμψει την αντίσταση του Νο.140 της παγκόσμιας κατάταξης, Alex Bolt με 6-2, 5-7, 6-7 (5), 6-1, 6-2.

Ο Thiem τελείωσε τον αγώνα με 56 winners και 31 αβίαστα λάθη. Ήταν πολύ καλύτερος από τον Bolt και στα τρια σετ που κέρδισε και δεν του άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης, ωστόσο μπήκε σε μεγάλες περιπέτειες με τα διαδοχικά σετ που έχασε.

Στο 2ο σετ απώλεσε μάλιστα προβάδισμα με break και από το 5-3 το έχασε με 5-7. Στο 3ο σετ και οι δυο παίκτες είχαν χαμένες ευκαιρίες για break, o Αυστριακός όμως και πάλι είχε τις περισσότερες, χάνοντας 7 break point. Ο Bolt για ακόμα μια φορά το εκμεταλλεύτηκε αυτό και στο tie-break προηγήθηκε με 5-1. Χρειάστηκε το 4ο set point του, αλλά το έκλεισε με 7-5 και έβαλε σε μεγάλους μπελάδες το Νο.5 του ταμπλό.

Στα δυο επόμενα σετ ωστόσο ο Thiem σταμάτησε να δίνει ευκαιρίες στον αντίπαλό του. Είχε 18 winners και 9 αβίαστα λάθη, δεν απειλήθηκε με break point και πίεζε συνεχώς τον Αυστραλό, κάνοντας δυο break σε κάθε σετ. Τελικά, έστω και στα 5 σετ, ο Αυστριακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Australian Open.

Εκεί θα βρίσκεται και ο Daniil Medvedev, ο οποίος είχε σαφώς πιο εύκολο έργο, κερδίζοντας τον προερχόμενο από τα προκριματικά Pedro Martinez, με 7-5, 6-1, 6-3. Επόμενος αντίπαλος για τον Medvedev o Alexei Popyrin, που συνεχίζει να παίζει πολύ καλό τένις και απέκλεισε σήμερα τον Jaume Munar, με 6-2, 7-6 (5), 6-2.

Στα τρια σετ προκρίθηκε και ο Alexander Zverev, ο οποίος επιβλήθηκε του Egor Gerasimov με 7-6 (5), 6-4, 7-5. O John Isner πέτυχε 32 άσους και κέρδισε τον Alejandro Tabilo με 6-4, 6-3, 6-3 σε 84 μόλις λεπτά, ενώ ο Andrey Rublev έφτασε τις 10 διαδοχικές νίκες στο 2020, κερδίζοντας τον Yuichi Sugita με 6-2, 6-3, 7-6 (5).

Τέλος, ο Gael Monfils κέρδισε τον 40χρονο Ivo Karlovic με 4-6, 7-6 (8), 6-4, 7-5 και θα βρεθεί επίσης στη φάση των "32", όπου θα αντιμετωπίσει τον προερχόμενο από τα προκριματικά Ernests Gulbis, που κέρδισε τον Aljaz Bedene με 7-5, 6-3, 6-2.