Στα 4 σετ ο Berrettini, επόμενος ο Alcaraz (vids)

tn team Τετάρτη, 19 Ιανουαρίου 2022 - 9:32

O Matteo Berrettini ξεπέρασε στα 4 σετ το εμπόδιο του Stefan Kozlov και θα παίξει στον 3ο γύρο με τον 18χρονο Carlos Alcaraz, που συνεχίζει χωρίς χαμένο σετ στο τουρνουά!

Για 2,5 περίπου σετ ο Berrettini ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τον Kozlov, όμως ο Ιταλός κέρδισε τα 8 από τα 9 τελευταία games της αναμέτρησης και έκαμψε την αντίσταση του Αμερικανού με 6-1, 4-6, 6-4, 6-1, για να μπει στους "32" καλύτερους του Australian Open.

Εκεί θα έχει δύσκολη αποστολή, καθώς θα αντιμετωπίσει τον 18χρονο Carlos Alcaraz, που συνεχίζει χωρίς χαμένο σετ στη διοργάνωση, αφού κέρδισε σήμερα τον Dusan Lajovic με 6-2, 6-1, 7-5. Ο Alcaraz προκρίθηκε για 1η φορά στον 3ο γύρο του Australian Open και για 3η συνολικά σε ένα Grand Slam, ενώ αυτό είναι μόλις το 5ο major που συμμετέχει!

Νωρίτερα σήμερα, ο Denis Shapovalov τα βρήκε σκούρα και βρέθηκε λίγους πόντους μακριά από τον πρόωρο αποκλεισμό, βγήκε "ζωντανός" όμως από τη μάχη του με τον Soon-woo Kwon, κερδίζοντας τον Κορεάτη με 7-6 (6), 6-7 (3), 6-7 (6), 7-5, 6-2, σε 4 ώρες και 25 λεπτά.

Επόμενος αντίπαλος για τον Καναδό, πρόσφατο πρωταθλητή στο ATP Cup, θα είναι ο Reilly Opelka, που πέτυχε 18 άσους και 40 winners για να κερδίσει τον Dominik Koepfer με 6-4, 6-3, 7-6 (4).

Για 4 ώρες και 47 λεπτά μονομάχησαν οι Sebastian Korda και Corentin Moutet, με τον πρώτο να φτάνει τελικά στη νίκη με 3-6, 6-4, 6-7 (2), 7-5, 7-6 (10-6). Ο Αμερικανός θα παίξει στον 3ο γύρο με τον Pablo Carreno Busta, που επίσης χρειάστηκε 5 σετ για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Tallon Griekspoor, με 6-3, 6-7 (6), 7-6 (3), 3-6, 6-4, σε 4 ώρες και 10 λεπτά.

Τέλος, ο Lorenzo Sonego επιβλήθηκε του Oscar Otte με 2-6, 6-2, 6-3, 6-1 και θα παίξει με τον Miomir Kecmanovic, που κέρδισε τον Tommy Paul με 7-6 (7), 7-5, 7-6 (8). Θυμίζουμε πως αυτό είναι το κομμάτι του ταμπλό στο οποίο βρισκόταν ο Novak Djokovic, με την απουσία του να φέρνει μια μεγάλη ευκαιρία στους δυο παίκτες, που αμφότεροι θα βρεθούν για 1η φορά στον 3ο γύρο της Μελβούρνης.