Ο Daniel έβγαλε "νοκ άουτ" τον Murray (vid)

tn team Πέμπτη, 20 Ιανουαρίου 2022 - 11:56

Η φανταστική πορεία του Taro Daniel στο φετινό Australian Open συνεχίζεται, με τον Ιάπωνα qualifier να πετυχαίνει straight sets νίκη εις βάρος του Andy Murray και να μπαίνει για πρώτη φορά στους "32" ενός Grand Slam.

Στα 28 του χρόνια, ο Taro Daniel προκρίθηκε για 1η φορά στον 3ο γύρο μιας major διοργάνωσης, κερδίζοντας τον Andy Murray με 6-4, 6-4, 6-4 σε 2 ώρες και 48 λεπτά.

Ο Daniel έκανε ένα φανταστικό ματς, το οποίο ολοκλήρωσε με 12 άσους, 46 winners και μόλις 21 αβίαστα λάθη. Ο Murray από την πλευρά του δεν ήταν σε καλή μέρα, έχοντας 38 winners και 49 αβίαστα λάθη.

Ο Murray κυνηγούσε συνεχώς στο σκορ, με τον Daniel να έχει συνέχεια το προβάδισμα στα δυο πρώτα σετ. Αυτό άλλαξε στο 3ο σετ, καθώς ο 34χρονος Βρετανός έκανε πρώτος το break και πέρασε μπροστά με 2-0. Δεν κράτησε πολύ όμως το προβάδισμά του, αφού ο Ιάπωνας ισοφάρισε άμεσα και κέρδισε τα 6 από τα 8 τελευταία games του αγώνα, για να πάρει και αυτό το σετ.

Στον σημαντικότερο αγώνα του σε μια Grand Slam διοργάνωση έως τώρα, ο Daniel θα αντιμετωπίσει πιθανότατα τον Jannik Sinner, που θα χρειαστεί ωστόσο να περάσει πρώτα το εμπόδιο του Steve Johnson.

Νωρίτερα σήμερα, ο Andrey Rublev συνέτριψε τον Ricardas Berankis με 6-4, 6-2, 6-0 σε 1 ώρα και 47 λεπτά και θα παίξει στον 3ο γύρο με τον Marin Cilic, που κέρδισε τον Norbert Gombos με 6-2, 6-3, 3-6, 7-6 (6).

Ο Felix Auger-Aliassime είχε 4 πολύ κλειστά σετ, όλα πήγαν σε tie-break, με τον Alejandro Davidovich Fokina, τον οποίο πάντως κέρδισε με 7-6 (4), 6-7 (4), 7-6 (5), 7-6 (4). Επόμενος αντίπαλος για τον 21χρονο Καναδό ο Daniel Evans, που δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί σήμερα, αφού ο αντίπαλός του, Arthur Rinderknech, απέσυρε τη συμμετοχή του πριν το παιχνίδι εξαιτίας ενοχλήσεων στον καρπό.

Σαρωτικός ήταν ο Roberto Bautista Agut, που χρειάστηκε μόνο 88 λεπτά για να κερδίσει τον Philipp Kohlschreiber με 6-1, 6-0, 6-3. Θα παίξει στον 3ο γύρο με τον Taylor Fritz, που επιβλήθηκε του Frances Tiafoe με 6-4, 6-3, 7-6 (5).

Ο Christopher O'Connell, που πήρε μια από τις wild card της Tennis Australia, απέκλεισε το Νο.13 του ταμπλό, Diego Schwartzman, και μάλιστα χωρίς να απωλέσει σετ, με 7-6 (6), 6-4, 6-4, για να προκριθεί για 1η φορά στον 3ο γύρο ενός Grand Slam. Θα αντιμετωπίσει ακόμα έναν "πρωτάρη" σ' αυτό το επίπεδο, τον Αμερικανό Maxime Cressy, που κέρδισε τον Thomas Machac με 6-1, 3-6, 6-1, 7-6 (5) και μετά τον τελικό στο 250άρι της Μελβούρνης απολαμβάνει μια ακόμα σπουδαία πορεία στο αυστραλιανό καλοκαίρι.

Τέλος, η μεγάλη ελπίδα των Αυστραλών, Alex De Minaur, επιβλήθηκε του Kamil Majchrzak με 6-4, 6-4, 6-2 και θα παίξει στον 3ο γύρο με τον Pablo Andujar, που κέρδισε τον Alex Molcan με 6-4, 7-6 (6), 0-6, 6-1.