LIVE: Τσιτσιπάς - Medvedev 6-7 (5), 6-4, 4-6, 1-6

Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς © Peter Staples/ATP Tour
tennisnews team Παρασκευή, 28 Ιανουαρίου 2022 - 10:32

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Daniil Medvedev στις 10:30 ώρα Ελλάδας, για μια θέση στον τελικό του Australian Open.

UPDATE 10:30 Ξεκινάει σε λίγα λεπτά ο δεύτερος ημιτελικός του Australian Open, ανάμεσα στον Τσιτσιπά και τον Medvedev. Θα είναι ένας επαναληπτικός του περσινού ημιτελικού, όπου ήταν νικητής ο Medvedev, και θα γίνει με κλειστή την οροφή στη Rod Laver Arena.

UPDATE 10:42 Ο Medvedev επέλεξε να υποδεχτεί στο 1ο game, που σημαίνει πως ο Στέφανος θα κάνει τα πρώτα σερβίς του ημιτελικού.

UPDATE 10:55 Με τρια love service games ξεκίνησε ο αγώνας, 2-1 μπροστά ο Τσιτσιπάς.

UPDATE 11:19 Mεγάλο κράτημα σερβίς από τον Στεφ, που επέστρεψε από το 4-4, 0-40, έσβησε 4 break points συνολικά και κράτησε το σερβίς του μετά από ένα game 9 λεπτών, για να κάνει το 5-4. Αναγκάζεται να σερβίρει για την παραμονή του στο σετ τώρα ο Medvedev.

UPDATE 11:23 Ανταπεξέρχεται με ακόμα ένα love service game o Medvedev, που ισοφαρίζει σε 5-5.

UPDATE 11:28 Το tie-break θα λύσει τις διαφορές των δυο παικτών στο 1ο σετ.

UPDATE 11:36 Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε έως και με 4-1 στο tie-break, αλλά ο Medvedev κέρδισε τους 6 από τους 7 επόμενους πόντους και το κατέκτησε με 7-5. Όπως και όλο το σετ, το tie-break κρίθηκε σε πολύ μικρές λεπτομέρειες, με τον Στέφανο να χάνει την ευθεία στο τελευταίο του forehand στην επίθεση.

UPDATE 11:41 BREAK από τον Στέφανο! Το πρώτο break στο ματς είναι γεγονός και το κάνει ο Στεφ, που ξεκίνησε ιδανικά το 2ο σετ.

UPDATE 11:58 BREAK ΒACK για τον Medvedev. Στεφ έσβησε 3 break points σ' αυτό το game, 7 συνολικά στο ματς, στην 8η ευκαιρία του όμως ο Ρώσος έκανε το break και ισοφάρισε σε 3-3 στο 2ο σετ.

UPDATE 12:07 BREAK για τον Στέφανο και θα σερβίρει για το σετ! Έκανε ένα πολύ κακό service game o Medvedev που ολοκλήρωσε με double fault και ο Στέφανος έκανε το break για το 5-4.

UPDATE 12:13 Κράτησε το σερβίς του και πήρε το 2ο σετ με 6-4 ο Στεφ!

UPDATE 12:21 Είχε διπλό break point στο ξεκίνημα του 3ου σετ ο Στέφανος, αλλά ο Medvedev κράτησε τελικά το σερβίς του. Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν τα πρώτα χαμένα break points για τον Στεφ στο ματς.

UPDATE 12:54 Ο Medvedev έκανε το break στο 10ο game του 3ου σετ και το κατέκτησε με 6-4. Για 2η φορά μένει πίσω με σετ ο Τσιτσιπάς, όπως είχε συμβεί και στην αναμέτρησή του με τον Taylor Fritz στον 4ο γύρο.

UPDATE 13:09 Ο Medvedev παίρνει το break και προηγείται με 3-1 στο 4ο σετ.

UPDATE 13:16 Ο Medvedev έκλεισε πολύ γρήγορα το 4ο σετ με double break και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Australian Open.